Yüzde kaşıntı:
Yüzde kaşıntı çok farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Genellikle yüzde meydana gelen kaş

 • Psikolojik nedenler,
 • Yıkanmamış yüz,
 • Kuru ciltler,
 • Alerjiler,
 • Yüzdeki kaşıntılı döküntüler,

Gibi nedenlere bağlı olabilmektedirler.

Psikolojik Nedenlere Bağlı Olan yüzde kaşıntı:
Sürekli olarak burnu ve yüzü ovuşturmak, yüz, burun, alın, göz gibi yüzün değişik noktalarına dokunma ihtiyacı hissetmek, ya sinirli olduğunuzu ya da karşınızdakinin fikirlerine katılmadığınızı göstermektedir. Kişinin psikolojik durumu kalp atışlarını ve dolayısıyla kılcallardaki kan akışını bozar bu da çok hassas olan yüz ve burun dokusunda kaşıntıya sebep olur. Yukarıdaki örnek yüzün psikolojik duruma bağlı olan yüzde kaşıntıya güzel bir örnektir. Bazı psikolojik sorunlar da yüzde kaşıntı oluştura bilmektedir. Fakat şu şu psikolojik sorunlar yüzde kaşıntı meydana getiriyor diye kesin hükümler verilemez.  Çünkü bu olay kişiden kişiye büyük farklılıklar gösteren bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yıkanmamış Yüz:
Özellikle gözler, burun, ağız ve kulak çevresinde meydana gelen kaşıntılardan sorumlu tutabileceğimiz bir durumdur. Bu bölgelerde biriken organik atıklar mikroorganizmaların çabucak çoğalmasını sağlar. Bu durumda yüzde kaşıntı meydana gelmesi kaçınılmaz bir sondur.
Yüz kaşıntılarının engellenmesi için özellikle yemeklerden sonra el ve ağız temizliği yapılmalıdır. Diğer yönden yatmadan önce ılık suyla sabunsuz veya çok az sabunlu olarak yüz yıkanmalıdır.  Sabah kalktığımızda ise bol sabunlu soğuk suyla yüzümüzü ve ellerimizi yıkamamız gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Ciltler:
Kış aylarında ısıtma sistemleri havayı kurutur. Kuru hava ise cildi etkiler ve onun kurumasına neden olur.  Diğer yönden dışarıya çıkmanız durumunda da yüz kuru soğuğa maruz kalmaktadır. Bütün bu sebeplerle cildinizin kuruması yüzde kaşıntına davetiye çıkartır.

Sıcak su, kalitesiz sabunlar, yatmadan önce aşırı sabunlu su kullanımı, uygunsuz makyaj malzemeleri, uygunsuz tıraş malzemeleri ve tıraş sonrası kalitesiz ürünler de cilt kuruluğuna ve akabinde de yüzde kaşıntına neden olan şeylerdir.

Kuru ciltlerden kaynaklanan yüzde kaşıntı cildi nemlendirmekle son bulur. Cilt nemlendiricileri, kremler ve uygun beslenme düzeni cildi nemlendirmek için iyi bir yöntem olabilmektedir.

Güneş Yanıkları:
Sahilde geçirdiğinizi mutlu bir günün akşamı kbus gibi üzerinize çöker; yüzde kaşıntı. Çünkü siz güneş altında iyi bir gün geçirirken cildiniz ve özellikle yüzünüz güneş dolayısıyla yavaş yavaş yanmıştır ve siz bunun farkına bile varmamışsınızdır. Evet, yüz kaşıntılarının nedenlerinden birisi de güneş yanıklarıdır. Güneş yanıklarından dolayı yüzde kaşıntı çekmek istemiyorsanız özellikle saat 10.00 ve 14.00 arası güneşe korunaksız çıkmayınız, koruyucu kremler kullanınız, şapka giymek yüzü güneşin yakıcı etkilerinden korumanın en etkili yöntemlerinden birisidir, Losyonu sakın unutmayınız. Losyon güneşin yıkıcı etkilerini bertaraf etmede çok etkili bir yöntemdir.

Alerjiler:
Yüzde kaşıntı bir alerji nedeniyle meydana geliyor olabilir. Modern çağın en sık görülen sorunlarından birisi de alerjidir. Alerji,

 • Saç boyaları,
 • Şampuanlar,
 • Makyaj malzemeleri,
 • Gide veya ilaçlar,
 • Baş biti,
 • Polenler,
 • Takılara bağlı olarak gelişebilir.

Bu tür alerjik yüz kaşıntılarının belirtileri; yüzde şişme, kızarıklık, döküntü olabilir. Daha ileri durumlarda nefes darlığı, baygınlık hatta şok gerçekleşir.

Alerjiye bağlı yüzde kaşıntının tedavi edilmesi yüzde neyin alerji meydana getirdiğinin tespitine bağlıdır. Bundan sonra yapılacak şey alerjiye neden olan etkenin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Alerjen tespiti aşamasında yüzde kaşıntının geçici olarak engellenmesi gerekebilir. Bu durumda kaşıntının baskılanması için, antihistaminler, kortikosteroidler ve daha ileri durumlarda epinefrin(adrenalin) kullanılır.

Yüzdeki Kaşıntılı Döküntüler:
Böcek sokmaları, çeşitli Viral enfeksiyonlar, akne, herpes türü virüslerin neden olduğu uçuk, zona, dang humması, kıl dönmesi, jilet çizikleri, ürtiker, atopik dermatit(Egzama), Serobreik dermatit(sivilceler) , sistemik lupus ve melanom gibi rahatsızlıklar deride kaşıntıyla birlikte çeşitli şiddette döküntüler de meydana getirmektedirler.  Kaşıntı Hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  turan çetin

  cilte surekli kaşınıyor 35 yaşındayım ama 45 yaşımda gibi gözukuyorum yardımcı olursanız sevinirim?

  çetin çarlı

  cilt ve sacta kaşıntı burun akması

  caner bostancı

  tedavi yöntemlerini paylaşmamanız yazıyı tamamen etkisiz hale getirmiş ..

  Yazıda yüz kaşıntısına neden olacak drumlar listelenmiş eğer siz bu durumları bilir ve bunlara önlem alırsanız tedavi olmuş olursunuz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  nermin

  verilen bilgiler çok yararlı.eksiklerimi gördüm. çok tşkkürler.bir sorum var.kapalı ortamda buz pateni yapan bir kişide (çocuk)yüzünde kızarıklık, kaşıntı ve küçük kabarcıklar oluştu.buna ilk yardım olarak ne yapmam doğru olurdu?

  ferdi

  yüzümdeki kaşıntılar artık katlanılmaz hal almaya başladı bir kaç doktora gitmeme ragmen bazı ilaçlar daha da kotu yapmaya başladıgını hıssedince hemen bırakıp başka bir doktora gidiyordum ancak hala cozum bulamadım…sıcak su dokundugu an akılalmaz kaşıntı başlatıyor
  acaba bilmediğim bir hastalık mı var bana yardımcı olabilirmisiniz.teşekkürler

  Eda

  Merhaba yaklaşık 3 senedir yüzümde kaşıntı ve kaşıdığım bölgelerde yanma hissi var kaşıntı yayılıyor ve elimin deydiği yerlerde sivilce tarzında kırmızı şişlikler oluşuyor bir çok ilaç kullandım ve nedeni bilnmiyor yardımcı olurmusunuz sürekli kortizonlu kremler yada iğne vuruluyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Kaşıntısı
Alerji Hastalıkları
Ayakta Sebepsiz Morarma
Fıstık Alerjisi
Alerji Belirtileri
Yüzde Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.