YÜZDE KRAMP NEDEN OLURYüzde Kramp Neden Olur

Yüz krampı yada yüz spazmı, yüz kaslarında meydana gelen istenmeyen kasılmalardır. Bu kasılmalar aynı zamanda olarak da bilinir. Sıklıkla çocuklarda görülür ve özellikle de erkek çocuklarında. Çoğu durumda yüzdeki krampların nedeni bilinmese de kişideki nöbetler, bazı ilaçların yan etkileri ve kronik motor bozukluğu olarak bilinen Tourette sendromu bu duruma neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz krampı yada yüz spazmı, yüz kaslarında meydana gelen istenmeyen kasılmalardır. Bu kasılmalar aynı zamanda tik olarak da bilinir. Sıklıkla çocuklarda görülür ve özellikle de erkek çocuklarında. Çoğu durumda yüzdeki krampların nedeni bilinmese de kişideki nöbetler, bazı ilaçların yan etkileri ve kronik motor bozukluğu olarak bilinen Tourette sendromu bu duruma neden olabilir.

Yüzdeki kasılmalar tekrarlayıcı ve hızlı şekilde meydana gelir. Genellikle ise ağız ve burun etrafında meydana gelir. Bu seyirme yada seğirme olarak da bilinmektedir. Genellikle yüz kasılmaları yada spazmları kendi kendine gider. Stres nedeni ile meydana gelen durumlarda stresle başa çıkılması yada bu metotların uygulanması ile yüz spazmları geçecektir. Bazı durumlarda, tıbbi müdahale, faydalı olabilir.

Yüz spazmlarının nöbet, bilinç kaybı, felç ya da kısmi felç veya nefes almada zorluk ile birlikte meydana gelmesi halinde derhal tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz SpazmıDİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Yüz spazmlarında oluşacak diğer belirtiler altta yatan nedene göre farklılık gösterir. Yüzde kas seyirmeleri, boğazı temizleme ihtiyacı, tekrarlanan hareketler, dikkat süresinin kısalması, ani, istemsiz dürtüler ve kontrol edilemeyen ses çıkarma görülebilir.

Buna ilaveten bazen yüz kasılmaları hayatı tehdit eden bir durumun göstergesi olabilir. Çok büyük veya çok küçük gözbebeği büyüklüğü olması, bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişim, arka arkaya nöbetler geçirme, felç ya da kısmi felç, nefes darlığı, nefes almada zorluk veya nefes yetersizliği gibi solunum problemleri varsa acil yardım isteyiniz.

YÜZ SPAZMLARI NEDENLERİ NELERDİR?

Genellikle yüz spazmları nedeni bilinmemektedir. Ciddi vakalarda, yüz spazmları nöbetler veya epilepsi ile ilişkili olabilir.

Nörolojik Nedenler

  • Kronik motor tik bozukluğuYüz Kasılması Nedenleri
  • Nöbetler
  • Tourette sendromu
  • Geçici tik bozukluğu (kısa süreli tikler)
  • Yüz spazm diğer ise nedeni ise kullanılan çeşitli ilaçlardır.

Ciddi Nedenler

  • Beyin hasarı
  • Epilepsi (tekrarlayan nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalık)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
MEŞGUL HAYATI OLANLAR: NASIL SAĞLIKLI KALABİLİRSİNİZ
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) Nedenleri
Mide Yanması Nasıl Geçer?
Boyun Sertliği Nasıl Geçer
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Görülmesi
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.