YÜZDEKİ CİLT ÇATLAKLARI NASIL GEÇERYüzdeki Cilt Çatlakları Nasıl Geçer

Tüm cildimizin içinde özellikle yüz bölgesindeki cildimiz sert havaya, kurutucu temizlik ürünlerine ve nem düşüklüğüne karşı daha savunmasızıdır.

Ciltte pullanmalar görülebilir ve kırmızı lekeler oluşabilir. Alerjiler de ciltte kaşınmaya ve kızarmaya yol açabilir. Bu tür etkenlerden dolayı çatlaklar meydana gelen ciltte meydana gelebilecek ağrı ve enfeksiyonları önlemek için bilmek isteyeceğiniz bazı bilgiler aşağıda yer alacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İŞTE YAPACAKLARINIZ

#### Yüzünüzü yıkarken normalden daha kısa sürede yıkamaya çalışın. Çatlaklara karşı cildiniz su ve diğer temizleyicilere (cleanser) ne kadra az maruz kalırsa o kadar iyidir. Temizlik için hafif bir sabun veya temizleyici kullanın ve cilt fırçalamadan kaçının.

Parlak Bir Yüze Sahip Olmak İster misiniz?

Yüzdeki Cilt Çatlakları Nasıl Giderilir#### Sıcak su ile banyo yapmaktan ve duş almaktan kaçının. Bunun yerine ılık su kullanın. Yüzünüzü kuruturken de sürtünme olmadan sadece hafif dokunuşlarla kurutmaya özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Bir nemlendirici kullanın. Krem şeklindeki nemlendiriciler egzama için en iyisidir. Losyonlar daha hafiftirler ancak çoğunlukla alkol içerdiklerinden dolayı, yalızca yağlı merhem veya krem ​​kullanılamadığında başvurulmalıdır. Eğer yüzünüzde akne varsa, yağsız ürünler tercih etmelisiniz.

Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır?

#### Kuru ve kaşıntılı yüzünüz için 1 ila 2 hafta süreyle topikal reçetesiz kortizon kremler kullanın. ​​Sadece etkilenen bölgeye uygulayın ve günde iki kereden fazla kullanmayın. İlkin ilgili bölgeye kortizon kremi sürdükten sonra üstüne de nemlendirici uygulayın.

#### Kullandığınız herhangi bir merhem cildinizde yanma ye da kızarıklığa yol açarsa kullanmayı durdurun. Anti-kaşıntı ürünleri, zaten zarar görmüş olan cildi daha da tahriş edebilecek sert kimyasallar içerebilirler.

#### Mentol ya da kafur içeren kaşıntı ürünleri ise genellikle yüz bölgesinde kullanmak için güvenilirdir. Kaşıntının yatıştırılması, yüzünüzü tırmalama gibi hareketlerden koruyarak enfeksiyon önlemeye de yardımcı olur.

Kuru Ciltten Nasıl Kurtulabilirsiniz?Yüzdeki Cilt Çatlakları Nasıl Yok Edilir

#### Evinizde nemlendirici cihazlar kullanın. Bu sayede ciltte kuruma ve çatlamalara neden olan kuru havayı azaltabilirsiniz.

#### Evde kolayca bulundurabileceğiniz vazelin, bitkisel yağlar veya bebek yağı gibi uzuz ürünler de kullanabilirsiniz. Pahalı nemlendiriciler genellikle koku verme veya koruyucu olması amacıyla kimyasal maddeler içerir. Bu tür kimyasallar ise alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Etkili Cilt Nemlendirme Nasıl Olmalıdır?

#### Nemlendiricileri günde en az üç kez veya daha sık kullanmaya çalışın. Özellikle banyo veya duştan çıktıktan ve yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Kaşıntılı ciltlerde ise iyileşmeye yardımcı olması ve cildin toparlanmasını hızlandırması amacıyla normalden daha fazla nemlendirici kullanılması önerilmektedir.

#### Yüzdeki cildin ciddi şekilde çatlaması veya enfekte olması durumlarında mutlaka bir cildiye uzmanına görünün. Dermatit problemi, zehirli sarmaşık veya mantarlar ile temas, genetik hastalıklar ve hormon dengesizliği gibi etkenlerle ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, sadece cilt bakımı yeterli olmayacaktır. Altta yatan bu hastalıklara yönelik de tedavi başlatılması gerekecektir.

Yüz Çizgileri Nasıl Azaltılır?

Eğer yüzdeki dermatit yukarıda sayılan nedenlerden değil de kuruluktan kaynaklanıyorsa, doktorunuz ev tipi tedavi seçeneklerinden daha güçlü bir tedavi veya reçetesiz ilaçlar önerecektir.Yüzdeki Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir

  • Daha güçlü olarak kortizon tedavisi verilebilir. Bu tedavi, topikal ya da oral olabilmektedir.
  • Antihistaminik ilaçlar da sakinleştirici olmakta ve kaşıntıyı azaltarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır.
  • Antibiyotik kremler ​​veya ağızdan alınan ilaçlar da enfeksiyonları durdurmak için gerekli olabilir.
  • Ağır vakalarda, doktorunuz bağışıklık sistemini baskılayıcı sistemik ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, fototerapiye de yardımcı tedavi olarak başvurulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lezzetli Mangal için Tavsiyeler
Balık Kokusuna Öneriler
Sebze ve Meyveleri Ne Zaman Yemeliyiz?
Sıcaklarla Birlikte Kalp Krizi
Gıdaların Tüketilmesiyle İlgili Uyarılar
Zeytinyağını Nasıl Muhafaza Etmeliyim?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.