YÜZDEKİ İSTENMEYEN TÜYLER NASIL AZALTILIRYüzdeki İstenmeyen Tüyler Nasıl Azaltılır

Yüz bölgesinde ortaya çıkan tüyleri azaltmanın ve ortadan kaldırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Özellikle nedeni hormonal dengesizlikler olan kişiler bu konuda daha çok çaba harcamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi için başvurulacak seçenekler evde uygulayabileceğiniz bitkisel doğal çözümler olabildiği gibi daha komplike ve profesyonel tıbbi tedaviler de olmaktadır.

TÜYLERİ ÇEKEREK ÇIKARMA VEYA YOK ETME

**** Bir cımbız kullanmak suretiyle yüzdeki tüyleri azaltabilirsiniz. Aslında insanların en çok başvurduğu yöntem olarak gösterilebilir. Eğer çok fazla kıllanma yoksa bu yöntem daha çok tercih edilir. Mesela çenedeki bir ya da iki tane koyu renkli tüy mü var? Cımbızla hemen sorun halledilebilir.

Yüzdeki Tüylerin Uzaması Nasıl Engellenir?

 • Dikkat etmeniz gereken bir nokta, enfeksiyon ihtimaline karşı cımbızı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra uç kısmını alkol ile sterilize ediniz. Tüyü çekmek istediğiniz alandaki cildi hafif gerdirerek cımbızın çalışmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Bu şekilde kıllardan kurtulmaya çalışmanın maliyeti az olmaktadır ancak eğer kıl sayısı fazla ise hem zaman alıcı olabilmekte hem de ortaya çıkaracağı ağrı da artmaktadır. Yeni çıkmaya başlayan tüyleri cımbız olmadan elinizle de çekerek çıkarabilirsiniz.
 • Kökü ile çıkardığınız tüyün yerine yenisi 3 ila 8 hafta içinde tekrar çıkmaya başlar.

**** Tüylerden kurtulmanın diğer bir yolu da bir jilet kullanarak ıslak tıraş ile kesmektir. Çene veya üst dudağı üst bölgesine tıraş jeli veya köpüğü uygulayıp tıraş bıçağını kılların uzama yönünde kaydırarak tıraş ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Elektrikli tıraş makinesi de kullanabilirsiniz. Özellikle jiletle tıraş edilmesi zor olan kıvrımlı alanlarda kesik oluşmaması için dikkatli olmalısınız. Bu tür yerlerde makine kullanmanız önerilir.
 • Ancak tıraş sonrası kılların tekrar çıkması daha hızlı olmaktadır. Tüylerin yerine göre birkaç güne veya birkaç saatte tekrar çıkmaya başlayabilir.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler Nasıl Geçer?

**** İplikle kıl alma yöntemine başvurabilirsiniz. Bu yöntem de yüzdeki tüyleri almak için sıklıkla başvurulan bir yoldur. Genellikle kaş şekillendirmek için kullanılsa da yüzdeki diğer kıllar için de başvurulabilir.

 • Bir pamuk ipliği kullanılarak ilgili kıllar ipliklerin düğümlendiği yerde sıkıştırılarak çekilir.
 • Ağda yapmanın aksine iplikte tüy almada ciltte yanma olmaz. Cımbızla kıl almada olduğu gibi birkaç hafta içinde tekrar çıkmaya başlar.
 • Cilt bakım salonlarının bazılarında bu yönteme başvurulmaktadır.

**** İstenmeyen kıllardan kurtulmanın diğer bir tekniği de lazer tekniğidir. Lazer ışınları ilgili tüylenme bölgesindeki tüylerin köklerine hedeflenir ve bir süre sonra büyümenin durdurulması sağlanır.

 • Kesin sonuca ulaşmanız yaklaşık 9 ay veya daha uzun sürebilir. Ancak elde edilen sonuca bakıldığında bu süreye değdiğini düşüneceksiniz. İlk başlarda diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında daha pahalı ve masraflı gibi gelir. Ancak uzun vade düşünüldüğünde aslında daha tasarrufludur. Lazer tedavisi ile kıllardan kurtulmanın en önemli yan etkisi ağrı verici olmasıdır. En önemli artısı ise tüylerden kalıcı şekilde kurtulmanızı sağlamasıdır.Yüzdeki İstenmeyen Tüyleri Azaltma Yolları
 • Kesin neticeyi almak içinse muhtemelen birkaç seans lazer tedavisine girmeniz gerekecektir. Lazer tedavisi, açık tenli olan ve tüyleri koyu olan kişilerde daha etkilidir. Koyu tenli insanlarda istenen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Yüzdeki Tüyleri Azaltan Kimyasal Yöntemler

**** Diğer bir seçenek ise elektroliz yöntemidir. Ancak bir cilt bakım salonunda işin uzmanı tarafından uygulanması gerekir. Özellikle dudakların üst bölgesi gibi küçük alanlarda daha etkili olan fakat biraz da sıkıcı olabilen bir süreci kapsamaktadır.

 • Elektroliz küçük bir iğne ile yapılır. Kullanılan iğne yardımıyla kıl köklerine elektrik akımı verilerek köklerin kuruması ve dökülmesi sağlar. Sıkıcı olmasının başlıca nedeni ise her bir kıl için ayrı ayrı işlem yapılmasıdır. Bu nedenle daha çok kıl sayısının az olduğu küçük alanlarda başvurulmaktadır.
 • Lazer tedavisinin aksine hem beyaz hem de siyah kıllarda ve farklı ten renklerinde kullanılabilir bir tekniktir. Kıllardan tamamen kurtulana kadar uygulamalara devam edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Biberiye ve Çilek İle Yüz Kremi Yapma
Adet Kanının Renkleri ve Yapısı
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
Adet Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm?
Doğum kontrol hapı çeşitleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.