Yüzdeki Siyah Noktalar ve Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilcelerden ve Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

 

Cildin gün içerisinde defalarca yıkanmasına rağmen yağlanmanın bir türlü giderilemediği cilt tiplerinde gözeneklerin yağlanma olduğunda gittikçe açılmaya başladığını belirten uzmanlar, gerçekleştirdikleri bir takım deneyler neticesinde ultraviyole ışınlarında cilt gözeneklerine zararlı olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Uzmanlara göre sivilcelerden ve siyah noktalardan tamamen kurtulmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemleri makalemizde bulabilirsiniz.

 

Gözenekleri Daraltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk etapta direk olarak yağlanma neticesinde açılan gözenekleri kapatmanın yollarını düşünmek yerine mutlaka cildin yağ dengesinin sağlanması gereklidir. Su bakımından fakir olan ciltler yağlı cilt tipini oluşturmaktadır. Cildin içerisinde az su olduğu vakit ölü hücrelerin cilt yüzeyinde belirip asitli bir tabaka yaratarak koruma kalkanı oluşturma görevi zorlaşmaktadır. Bu sebepten ötürüde cilt yüzeyi zamanla çeşitli dış sebeplerden dolayı deformasyona uğramaktadır. Bu yüzden ilk etapta ciltte bulunan su miktarının arttırılması gerekmektedir. Bunun için çeşitli su bazlı toniklerden faydalanılması ve tedavi için sizin kendi cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri seçmeniz önemlidir. Kendi cilt özelliklerinizi bilmediğiniz zaman bir dermatologa danışmanız yapılacak ufak bir test sonucunda kullanabileceğiniz ürünlerin tespit edilmesine yardımcı olucaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Henüz 35 yaşını doldurmamış bireylerde sağlıklı bir cilde sahip olunduğu taktirde bu genişleyen gözenekler kendiliğinden kapanmaktadır. Yine istisnai olan bazı durumlarda dışarıdan çeşitli müdahaleler ile gözeneklerin sağlıklı bir biçimde kapanmasını sağlamak mümkündür. Bu tedavi yöntemleri de doğal maskeler ve doğal bakım ürünleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Fakat yaşınız 35′i geçmiş ise yaşlanmanın da beraberinde getirdiği deri yüzeyinde kalınlaşma, yavaştan belirginleşen kırışıklıklar gibi belirtilerle birlikte gözeneklerin kapanmasını sağlamak biraz daha uğraştırıcı olabilmektedir. Genellikle uzmanlar 35 yaşını geçmiş kişilerin gözeneklerini kapatmaya uğraşmalarından ziyade gözeneklerin o süreçten sonra nasıl daha fazla açılmasını engelleyebilirim sorusuna yoğunlaşmalarını tavsiye etmektedirler.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz çok fazla bir işlem bulunmamaktadır. Bunların tekrarlamaması için mutlaka uzman bir hekime giderek iyice temizletilmesi ve uzman kişiden bir daha çıkmaması için neler yapılması gerektiği düzgün bir şekilde öğrenilmelidir. Yeniden oluşmaması için mutlaka cilt sabah ve akşam olmak üzere temizlenmeli ve temiz tutulmalıdır. Temizleme işleminde normal sabun dışında kendi cilt tipinize uygun pH değerine sahip sabunları kullanmanız daha çok faydalı olucaktır. Unutmayın eğer siyah noktaları kendiniz sıkarak temizlemeye çalışırsanız cilt yüzeyinin altında bulunan kılcal damarlara ve bazı hücrelere zarar verebilirsiniz.

 

Cilt Yüzeyi Nasıl Temizlenmelidir?

Cilt yüzeyinizi kendi tipinize uygun olan temizleme sütü ve toniklerle düzgün bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminin ardından nemlendirici bir ürün kullanılması cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde makyaj yapılmasa bile havada olan ve sizin göremediğiniz kirler ve tozlar gözeneklerinizi kapatacağı için mutlaka akşam yatmadan önce temizleme işleminin yapılması önemlidir. Cildinizi temiz tuttuğunuz sürece sivilcelerin ve siyah noktaların önüne geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor