YÜZERKEN KRAMP GİRMESİyüzerken kramp girmesi

Etkili bir kas krampı ayaklarınızı dizlere kadar kullanmanızı engelleyebilir. Kas gurubunun ani ve istemsiz şekilde kasılması sonucu kas krampları gerçekleşir. Çoğunlukla vücudun susuz kalması veya kasların aşırı şekilde çalıştırılması sonucu ortaya çıkar. Özellikle yüzme egzersizi esnasında söz konusu dehidrasyon ve aşırı kas kasılmaları daha çok gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzme ve kas krampları

Bir dergideki makaleye göre yüzme sırasında kramplar oldukça yaygın şekilde karşılaşılmaktadır. Normalde esnek olan ayak kasları kramp gerçekleştiğinde istemsiz şekilde kasılır ve hareket edilemez hale gelir. Baldırlardan ayak parmaklarına kadar uzanan bir sertlik oluşur. Aslında suda daha hızlı ilerlemeye izin veren ideal bir pozisyona geçer bacaklarımız. Ancak kramp söz konusu olduğu için yüzmeyi engeller.

Yüzme esnasındaki krampların asıl nedenleri

Yüzme sırasında gerçekleşen krampların üç temel nedeni vardır ve temelde diğer birçok spor ve egzersizlerde de meydana gelen krampların da nedenleri ile aynıdır. Bunlar mineral kaybı, havalandırma ve aşırı kasılmadır. Özellikle yüzmede gereksiz kasılma durumu kramplar için en başı çekmektedir. Gereksiz gerginlik, plantar esneme gibi, doğal istemsiz bir eylemdir. Vücudun doğal olmayan bu konumunu düzeltmeye çalışması krampa neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzücülerde bacak kramplarını önlemek için neler yapılabilir?

Bacak krampı yaptığınız egzersizin erken ve istenmeyen şekilde bitmesine neden olabilir. Kramp gerçekleştiğinde havuzdan çıkıp kenarda bacaklarınızı bir süre dinlendirin. Profesyonel sporcularda bile bacak krampları meydana gelebilir ama sağlıklı bir yaşam tarzı ve yoğun yüzmeye kademeli geçiş gibi önlemler ile bu krampların gerçekleşme sıklığı azaltılabilir.

Esneme ve Isınma hareketleri

yüzerken ayağa kramp girmesiYüzme veya diğer egzersizlerde eğer öncesinde gerekli esneme ve ısınma hareketlerini yapmadan doğrudan egzersize geçerseniz kramplarla karşılaşma riskiniz daha yüksek olur. Bu nedenle yüzme esnasında bacak krampları ile karşılaşmamak için yüzme öncesi vücudunuzu esnetmeniz ve ısıtmanız oldukça önemlidir. Esneme hareketlerin bacak kramplarının yaşanma riskini azaltmaya yardımcı olur ancak ağrı noktalarını fazla esnetmemeye dikkat etmelisiniz.

İyi Hidrasyon ve Beslenme

Dehidrasyon (sıvı kaybı) vücudunuzun kas ve organlara besin transferinde zorlanmasına neden olur ve bacak kramplarının gerçekleşme sıklığını arttırır. Dolayısıyla eğer aç iseniz ya da yetersiz besleniyorsanız kramp ağrıları ile mücadele etmeniz daha olasıdır. Sporcular yüzerken suyun içinde olduklarından dolayı terlediklerinin ve susadıklarının çok farkında olmazlar. Bu nedenle egzersizlerden önce ve sonra su içilmesi önemlidir. Mineralli içecekler, sporcu içecekleri ve diğer enerji barları yüzerken kaybettiğiniz besin ve mineralleri tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Araştırma: Üzüm ve Yüksek Tansiyon
100 Yaşına Kadar Yaşamak
B12 Vitamininin Yararları
Kulakta Kitle, Yumru, Beze, Şişlik
Yürüyüş
Kıkırdak Neye İyi Gelir- Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.