Yüzme sporunun faydaları nedir? Kimler yüzmemeli? Yüzme esnasında ortaya çıkabilecek problemler nelerdir? Yüzerken nelere dikkat edilmelidir? Yanıtları ’da.
Spor dünyasının en evrensel sporlarının başında yüzme gelir. Aşırı kilolu da olsa, hamile de olsa; herkes düzenli yüzerek formunu ve sağlığını koruyabilir.

Suyun üzerinde taşınan vücudunuz yüzerken daha hafif olur ve böylece hareketleriniz kolaylaşır ve eklemleriniz hafifler. Tüm bunların yanı sıra kaslarınızın direnci artar. her derde deva yüzme sporunu A’dan Z’ye inceledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzmenin faydaları
Kalça, bacak, sırt, omuz, kol ve karın kaslarınız kuvvetlenir.Vücudunuz esneklik kazanırKalp sağlığınız ve dayanıklılığı gelişir. Kolestrolü kontrol altına alır ve tansiyonu düzenler.Akciğerin ve nefesinizin sağlıklı çalışmasını sağlar.Kilo kontrolü sağlar.Dinginlik kazandırır.

Kimler yüzmemeli?

Bazı durumlar bazı insanların yüzme sporunu yapmasına engeldir. Bu durumlar:
EpilepsiKulak enfeksiyonlarıSinüzit

Yüzme esnasında ortaya çıkabilecek problemler
Klor nedeniyle bronşlarda problem oluşabilir.Ciltte kuruluk, ayaklarda siğil, mantar gibi cilt hastalıkları doğabilir.Omuz, dirsek ve dizlerde tendinit oluşabilir.Özellikle kulaç ve kelebek yüzmelerde yanlış bir teknik kullanıldığında bel problemleri ortaya çıkabilir.Yine klorlu suya bağlı olarak kulaklarda ve sinüslerde bazı enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar olabilir.

Yüzerken dikkat edilmesi gerekenler
Doğru teknikle yüzmek çok önemlidir. Aynı şekilde doğru vücut hareketleri kazalardan korunmanız açısından mühimdir.Mantardan korunmak için havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş almanız gereklidir. Ayaklarda siğil ve mantardan korunmak için mutlaka havuz alanında sandalet giyilmesi gerekir.Gözlerinizi klordan korumak için mutlaka deniz gözlüğü takın.Saçlarınızın hijyeni açısından bone takın.Soğuk olan suya kendinizi alıştırarak yavaş yavaş girin. Bu, sizin boynunuzu ve omuzlarınızı koruyacaktır.Vücudunuzun limitlerinizi bilin; yorulduğunuzda mutlaka durun.Yüzme sporunun faydaları nedir? Kimler yüzmemeli? Yüzme esnasında ortaya çıkabilecek problemler nelerdir? Yüzerken nelere dikkat edilmelidir? Yanıtları ’da.Diğer spor yazılarımızı da okuyun:

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda vitamin eksikliği
Siğiller Nasıl Yok Edilir? Tedavi Seçenekleri Nedir?
Ergenlik Döneminde Kilo Sorunu
Obezite nasıl önlenir
Geniz Akıntısı-Post Nazal Akıntı
Vajinal Duş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.