ZATÜRRE
Zatürre hastalığı bakteriler, mantarlar veya virüslerin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonudur. Tedavisi düzgün olarak gerçekleştirilmediği sürece ölüm oranı oldukça fazla olan ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

 
Özellikle zatürreye neden olan  pnömoni bakterisi genellikle yeni doğmuş bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve daha önceden genetik bir hastalığı bulunan bireylerde oldukça etkilidir ve genellikle hastalığın seyri kişinin ölümüyle sonuçlanır.
 
Zatürre’nin Belirtileri Nelerdir ?
Zatürrenin temel olarak üç tane belirtisi vardır. Bunları; 39 derecenin üzerine çıkan ateş, şiddetli öksürük ve de öksürükle birlikte kişinin çıkardığı koyu renkli balgamlar olarak sayabiliriz. Zatürre, genç bireylerde anlık gelen kuvvetli bir titreme nöbetinin ardından yükselen ateşle beraber başlayabileceği gibi uzun seneler boyunca hiçbir semptom göstermeden de sinsi bir şekilde ilerleyebilir. 70 Yaşından büyük bireylerde zatürre de öksürük, balgam yada ateş şikayetlerinden hiçbiri olmayabilir. Fakat kişi bitkin bir halde görülür ve zihni bulanıklaşır. Bu kişilerde ise temel belirti vücut ısısının düşmesi ve ortaya şok senaryosunun çıkmasıdır.

 
Zatürreye yakalanmış kişiler genelleme yapacak olursak grimsi renktedir, endişeli gözükürler ve vücut sıcaklıkları çoğu zaman 39 derecenin üzerindedir.
 
Zatürreye sebep olan bakteriler (pnömokok, stafilokok ve hemofilis) vücutta kanla birlikte tüm organlara dağılarak bakteriyemi ismi verilen durumu ortaya çıkartabilir. Aynı zamanda beyin zarında da menenjit gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilirler. Yukarıda belirttiğimiz bakteriler zatürreye neden olduğu zaman her yüz kişiden beşinde ölüm gerçekleşmektedir. Bakteriyemi vakası geliştiği zaman ise bu oran çok daha yukarılara çıkmaktadır. Bakteriyemi durumunda, her yüz kişiden otuzu hayatını kaybeder.
 
Zatürre Nasıl Bulaşır ?
Pnömokok bakteriler vücut içerisinde üst solunum bölgesindeki florayla beraber zatürreye sebep olmadan da barınabilen bir türdür. Böyle vakalarda, üst solunum bölgesinde zatürre bakterisini taşıyan birey diğer kişilere de bulaştırma ve bağışıklık sistemini zayıflatan bir durumda zatürreye yakalanabilme şansına sahiptir. Pnömokok bakteriler insanlar arasında iki üç metrelik bir alan içerisinde yakın temasla bulaşırlar. Bu bakteriler temas sonucunda tek başlarına veya solunum damlacıklarıyla beraber nefes borusundan vücudun içerisine girerler ve nazofarinkste bölgesinde bakteri grupları oluştururlar.

 
Pnömokok bakteriler çoğunlukla aile ve okul gibi toplumsal yerlerde çoğalma eğilimindedir. Zatürrenin yayılması genellikle üst solunum yolları hastalıklarıyla beraber meydana gelir. Bu üst solunum yolları hastalıklarıyla birlikte, vücudun bağışıklık sistemi zayıflayarak pnömokok bakterilerin daha rahat bir biçimde hastalık oluşturabilmesine ortam hazırlar. Pnömokok zatürre türü grip kadar yaygın olarak bulaşıcı olmasa da insanların bir arada yaşadıkları askeriyelerde ve cezaevlerinde de görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Rakamlarla Zatürre
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamış olduğu rakamlara göre dünyada her sene bin kişiden on ila on beşi zatürre hastalığına yakalanmaktadır. ABD’de her sene pnömokok bakterilerden dolayı oluşan zatürreden dolayı yaklaşık yüz elli bin kişi, bakteriyemiden elli bin kişi ve menenjit yüzünden üç bin kişi sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır ve bu kişilerde her sene ortalama otuz bini zatürre yüzünden ölmektedir.

 
Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu rakamlara göre her sene doksan bin zatürre hastasından üç bini yaşamını yitirmektedir. Fakat doktorlar bu açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını savunmaktadır. Doktorlara göre ülkemizde bilinen ve bilinmeyen vakalar dahil olmak üzere toplam beş yüz bin kişi her sene zatürreye yakalanmaktadır.
 
Zatürre’den Korunma Yolları
Zatürre tüm dünyadaki ülkelerde teknolojinin gelişmesiyle ve yeni tedavi olanakları sunmasına rağmen hala çok fazla görülen ve ölüm nedeni fazla olan en eski hastalıklardan bir tanesidir.

 
Ülkemizde her sene yaklaşık olarak beş yüz bin kişinin zatürreye yakalandığı tahmin edilmektedir. Zatürre özellikle ufak kişilerde, sigara tüketen kişilerde, yaşlı bireylerde, kalp, şeker ve böbrek yetmezliği bulunan kişilerde ölüme kadar gidebilmektedir. Bu sebepten ötürü zatürreden korunmak son derece önem arz etmektedir. Zatürreden korunmanın en basit yöntemi aşılanmadır. Pnömokok hücrelerinin neden olduğu hastalığı önleyici bir aşı yaptırmak ileride kişinin yaşamını kurtaracak bir adımdır.
 
Yapılan zatürre aşısı vücutta pnömokok bakterilerine karşı bir nevi koruyucu kalkan görevi gören bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu zatürreye neden olan bakterilerin yaklaşık seksen tane farklı türü bulunmaktadır. Bir aşının içerisinde bunların en çok rastlanılan ve en tehlikeli olan yirmi üç tanesi bulunmaktadır. Yapılan bir aşı yaklaşık olarak beş sene kişiyi zatürreden korumaktadır. Her beş senede bir aşının işlevselliğini kaybetmemesi için tekrarlanması gerekmektedir.
 
Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Zatürre tedavisinde kişinin rahatsızlıkları dinlendikten sonra doktor kontrolünde yapılan fiziksel muayene sonrası uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Uygulanacak tedavi yöntemide yapılan testler sonucu hastalığın durumuna göre derecelendirilmektedir. Zatürrenin yeni başlamış olduğu hastalarda çeşitli antibiyotiklerle birlikte balgam söktürücü ilaçlar kullanılarak hastanın tedavisi ve rahatlaması sağlanır. Hastalığın uzun süredir devam ettiği durumlarda ise kişinin kesinlikle hastane içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Genel olarak hastanede on günlük bir tedavi uygulanır. Hastalığın gidişatına göre bu süre uzatılabilirde kısaltılabilirde. Hastane tedavisinde ise antibiyotikler damardan hastaya oksijen desteği ile birlikte verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yemek Borusu Kanseri
Bayılma
Atarax Şurup
Mide Ülseri Tedavisi
Kuyruk Sokumu Ağrısı
Tetanoz Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.