ZATÜRRE BELİRTİLERİ
Zatürre, genellikle tedavi edilmeyen ve tekrarlayan soğuk algınlıklarının alevlenmesi ile meydana gelen öldürücü bir hastalıktır. Zatürre oluşumuna bakteriler yol açar. Yüksek ateş, öksürük ve balgam belirtileri arasındadır. Zatürre belirtilerinin kanda görülmesi, beraberinde çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Menenjit gibi öldürücü hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Zatürre, küçük çocuklarda ve yaşlı insanlarda öldürücü etki yaratır.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri nelerdir?
Zatürre çok yüksek ateş ile başlar. Genelde 39-40 derece ateşle birlikte şiddetli üşüme ve titremeler görülür. Hastanın görünümü bitkin, solgun ve halsizdir. Dudakları morlaşır ve ağzı kurur. Ayrıca bunlara ek olarak sık öksürükler de görülmektedir. Genelde öksürükler hırıltı şeklinde sürekli devam eder. Aniden aşırı terlemeler ile hasta su kaybeder. Yaşlılar ve çocuklarda vücut ısısı düşebilir, bu da ani şok denilen durumları oluşturur. Zatürre, çok ciddi bir hastalık olduğu için belirtiler görüldüğü anda doktora gidilmelidir.

Diğer belirtiler arasında, çok şiddetli baş ağrısı ile baş dönmesi vardır. Hasta genelde, yatar ya da uyur. Uykusunda aşırı terlemeler, vücudunda su kaybına ve titremelere yol açar. Hastanın vücudunda eklem ağrıları ve kas ağrıları görülür. Nefes alıp vermelerde hırıltı, sırrta batma gibi belirtiler görülür. Genelde zatürre geçiren hastalar endişelidir ve bayılacaklarını hissederler. Çok yorgun ve dalgın bir halde olurlar. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte, söylenenleri algılayamama, anlam verememe gibi ciddi hasarlar oluşabilir. Terleme ile birlikte vücuttan giden sular, aşırı susamaya neden olur. İdrar miktarı azalır, bazen koma durumları görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer bu belirtilerden 1 ya da 2 tanesi sizde var ise, acilen doktora gidip muayene olmalısınız.

Zatürre bulaşma şekli, zatürre nasıl bulaşır
Genellikle zatürre, solunum yolu ile geçer. Hastaya yakın temas sonucunda, mikrop ve bakteriler vücuda girer ve hastalık başlar. Okullar, kapalı alanlar, alışveriş merkezleri, hastaneler, yurtlar ve kalabalık yerlerde bulaşma riski oldukça fazladır. Nezle ya da grip gibi soğuk algınlıklarının bulaşma kolaylığı ile aynı değildir. Yani o kadar çabuk bulaşmaz.

Zatürre, sadece zatürre olan birinden bulaşmaz. Vücut direnci düşük olduğunda, bağışıklık sistemi güçsüz olduğunda, soğuk algınlıkları tedavi edilmezse zatürreye çevrilebilir. Ayrıca bazı insanlar zatürre olmasalar bile, zatürrenin yol açtığı bakterileri taşır ve bulaştırırlar. Bu tip insanlara taşıyıcı diyoruz.

Zatürre tedavisi nasıl olur?
Hastalığın ne seviyede olduğuna göre, tedavisi de değişir. Hafif vakalarda antibiyotik ile tedavi sağlanabilirken, ağır vakalarda hastaneye yatarak tedavi görülebilir. Gerekli durumlarda, hastaya oksijen desteği verilir ve solunumu kolaylaştırılır. Bunun dışında damar yolu ile antibiyotik de verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir
Demans Nedir?
Alt Sırt Ağrısı Oluşan Diğer Belirtiler ve Teşhis
Sedef Belirtilerini Azaltmanın 8 Yolu
Lyme Hastalığı ve Belirtileri
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.