PNOMONİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Tanı genellikle hastalığın devresi ve yaygınlığına göre yapılır. Bu faktörlere dayanarak, doktorunuz sadece geçmiş öykünüz ve fizik muayene ile teşhis edebilir. Ancak tanıyı doğrulamak için aşağıdaki testleri de isteyebilir.

 • Göğüs röntgeni. Görünmez elektromanyetik enerji kullanan bir tanı testidir. Film üzerine iç doku, kemik ve organların görüntülerini oluşturulur.
 • Kan testleri. Karbon dioksit ve oksijenin kandaki miktarını analiz etmek için yapılır.
 • Balgam kültürü. Bu tanısal test akciğerlerden ağza öksürme ile gelen balgam kültürü ile yapılır. Balgam kültürü genellikle bir enfeksiyon mevcut olup olmadığını belirlemek için yapılır.
 • Nabız oksimetre. Bir oksimetre kandaki oksijen miktarını ölçen bir küçük bir makinedir. Bu ölçümü yapabilmek için, küçük bir sensör (bir bandaj gibi) el veya ayak parmağı üzerine bantlanmış şekildedir. Makine açıkken, kırmızı bir ışık algılayıcı da görülebilir.Sensör ağrısız ve kırmızı ışık sıcaklık vermez.
 • Göğüs BT. Göğüs yapıların görüntülerini almaya yarayan bir testtir.
 • Bronkoskopi. Bu prosedür akciğer hava yollarının içine bakmak için kullanılmaktadır.
 • Sıvı kültür. Pnömoniye neden olan bakterileri tespit etmek için plevral boşluktan (akciğer ve göğüs duvarı arasında boşluk) alınan bir sıvı örneği ile kültür yapılır.

PNOMONİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Spesifik tedavi doktor tarafından belirlenecektir. Özellikle;

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


 • Yaşınız, genel sağlık ve tıbbi öykünüz
 • Hastalığın ne kadar ilerlediği
 • Belirli ilaçlar, prosedürler veya tedaviler için sizin toleransınız
 • Fikriniz veya tercihinize göre tedavi başlatılır.

Bakteriyel pnömoni için tedavi antibiyotik içerebilir. Antibiyotikler ayrıca mycoplasma pnömoni ve bazı özel durumlarda iyileşmeyi hızlandırabilir. Viral pnomoni için tam bir tedavi seçeneği yoktur genellikle kendi kendine iyileşir.
Diğer tedavi seçenekleri arasında uygun diyet, oksijen tedavisi, ağrı kesici ve öksürük için ilaçları içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şok diyetin sonu
Göz Yorgunluğu Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
pankreas kistleri
Kızamık
Bacak Çekilmesi
koltuk altı şişlikleri(lenf Bezleri)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.