ZAYIF BACAKLARzayıf bacaklar

Kalori alımını azaltarak bacaklarınızda arzuladığınız incelmeyi görebilirsiniz. Şort, mini etek veya mayo giyerken bacaklarınızın düzgün şekilli olması ve size özgüven vermesi için egzersiz yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki vücudun sadece belli bir bölgesini tek zayıflatmayı hedefleyen belli bir egzersiz tarzı yoktur. Ancak vücudun geri kalanı ile birlikte bir şekillenme ve zayıflama söz konusu olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etkili bir diyet ve tüm vücudu çalıştırdığınız egzersiz programı ile vücudunuzun diğer kısımları ile birlikte bacaklarınızdaki yağları da eritebilirsiniz. Bacaklarınızın ne kadar sürede inceleceği genetik yapınız ve nasıl bir başlangıç yaptığınıza bağlıdır.

Vücudunuzun orantılı şekilde incelmesini bekleyin

Bacak egzersizleri bacaklarınızın kas yapmasını sağlayacaktır ama dizlerin etrafı, baldırlar ve uyluklardaki yağları doğrudan yok etmeyecektir. Yapılan bir çok bilimsel çalışma ile de ispatlanmıştır ki, vücutta yağlardan kurtulmak için egzersiz yapılmalı ve alınan kalori miktarı azaltılmalıdır. Örneğin 2013 yılında yapılan bir araştırmada, katılımcıların bir bacaklarını haftada üç kez 1000’den fazla tekrarlar ile egzersiz yapmaları sağlanmıştır. Çalışma sonunda ise bacaklarda kayda değer hiçbir yağ değişimi gözlenmemiştir. Ancak vücudun üst kısmında bir miktar yağ kaybı görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuz bir kalori açığı ile karşı karşıya kaldığında enerji kaynağı olarak yağ hücrelerine yönelmektedir. Ama bu kullandığı yağ her zaman bizim istediğimiz bölgelerden olmamaktadır. Bu nedenle eğer bacaklarınızın yaklaşan plaj mevsimine uygun bir şekle girmesini istiyorsanız, toplam vücut yağının azalmasını ve yakılmasını beklemeniz gerekecektir.

İnce bacaklar için kalori alımını sınırlayınzayıf bacaklar için kalori alımını sınırlayın

Daha az kalori almak ve daha hareketli bir yaşam tarzı kilo vermek için en garanti yoldur. Bacaklarınızdaki yağ çok fazla ise zamanla azalma gösterecektir. Yaklaşan bir yolculuk veya plaj mevsiminden dolayı bacaklarınızdaki yağların hızlı şekilde kaybolmasını ve bacaklarınızın incelmesini istiyor olabilirsiniz ama daha önce de ifade edildiği gibi bunun için sabırlı olmanız gerekir. Vücut genelinde yağların yakıldığını ve azaldığını gördükçe bacaklarınızın da incelmeye başladığını fark edeceksiniz.

Tükettiğiniz kalori miktarını öğrenmek için bir online kalori hesaplayıcısı kullanabilir veya bir diyetisyen ile iletişime geçebilirsiniz. Ardından, haftada 1 ila 2 kilo vermek için yaklaşık 500 ila 1000 kalori arası kaybetmeyi hedefleyin. Bunun için porsiyon boyutlarını azaltın ve çoğunlukla düşük kalorili olan yiyecekleri tercih edin. Yağsız protein, kepekli tahıllar ve taze lifli ürünlerce zengin bir diyetle beslenin. Bunun yanında fiziksel aktivitenin arttırılması da önemlidir. İster dışarıda köpeğinizle birlikte bir yürüyüş olsun ister evde koşu bandı üzerinde olsun yapacağınız her türlü egzersiz kalori yakmanızı sağlayacaktır. Kaybettiğiniz ve yaktığınız her kalori ise vücudunuzun ve dolayısıyla bacaklarınızın daha hızlı yağ kaybetmesine katkı sağlayacaktır.

Daha ince bacaklar için egzersiz

Kardiyo egzersizler kalori yakarak yağ kaybını hızlandırmaya yardımcı olur. Uzmanlar haftada yaklaşık 250 dakikalık orta tempolu egzersizin yağ yakılması açısından önemli olduğunu vurgulamaktadır. Koşu, bisiklet sürme ve yürüyüş yapma gibi aktiviteler doğrudan bacak yağlarını yakmayabilir ama bacak kaslarının kuvvetlenmesine ve kas tonusunu katkıda bulunur. Bu faaliyetler aynı zamanda anlamlı şekilde kalori yakılmasını da sağlar. Bir saatlik bir yürüyüş yaklaşık 450 kalori ya da 10 dakikalık bir koşu yaklaşık 370 kalori harcamanızı sağlayabilir.

Yağ yakımını hızlandırmak ve kas yapmak için ağırlık egzersizlerine de yer verin. Ağırlık egzersizleri ile kaslar zorlandıkça daha fazla kalori yakmaya başlar. Daha fazla kalori kaybı ise aynı zamanda kilo vermek demektir.

Bacaklarımız haftada en az iki kez çalıştırılması gereken büyük kas gruplarından sadece biridir. Ayrıca sırt, göğüs, kol ve omuzlarınızı da çalıştırın. Ağırlık egzersizlerinde her bir sette 8 ila 12 tekrar arası yapmaya çalışın. Eğer ağırlık egzersizlerinde yeniyseniz, ilk birkaç hafta içinde kas gücünüzde ve kas tonusunda bir fark göreceksiniz. Yağ kaybını görmeniz ne kadar kaybetmek istediğinize bağlı olarak biraz uzun sürebilir.  

Ağırlık egzersizleri ile birlikte bacak kaslarına da yoğunlaşın. Yaptığınız kardiyo egzersizlerle vücudunuz yağ ve kilo verdikçe bacaklarınız da hem incelecek hem de ağrılık egzersizleri sayesinde daha şekilli görünecektir. Çömelme, ileri-geri hamleler ve diğer bacak egzersizleri optimum bacak fonksiyonlarını teşvik edecektir.

Çalışma sürecinde sabırlı olun

Bacaklarınızı inceltme ve forma sokma hedefleriniz planladığınız tatil dönemine sadece birkaç hafta uzakta olabilir. Ama unutmayınız ki eğer bacaklarınız ağır ise yani pek de hareket etmeye meyilli değilse en son kilo verecek vücut bölgeniz olabilir. Ayrıca kilo verildikten sonra tekrar kilo alınmaya başlayınca çoğunlukla en son kilo veren bölge tekrar kilo almaya başlar. Uyluk ve kalça bölgeleri özellikle kadınlarda yağ depolayan inatçı bölgelerdir.

Çok hızlı kilo vermeye çalışmak geri tepebilir. Yanlış, aşırı radikal denebilecek ve kendinizi çokça aç bıraktığınız diyetler kısa süre sonra yılmanıza ve pes etmenize neden olabilir. Eğer sıkı bir diyet planına devam edebilseniz bile zamanla beslenme eksikliği oluşacak ve metabolizmanız neredeyse durma noktasına gelecektir. Aşırı bir kalori eksikliğinin oluşması, kas kaybına yol açarak bacaklarınızın beklediğinizden daha kötü bir görünüme kavuşmasına neden olabilir.

Bu tür olumsuz etkileri önlemek için eğer erkek iseniz günde 1800 kalori, kadın iseniz 1200 kalori almayı hedeflemelisiniz. Mantıklı bir beslenme ve egzersiz planı ile uzun vadede daha kademeli bir kilo kaybı daha sağlıklı olacak ve ince bacaklara kavuşmanızı daha olası hale getirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim sorunum kalın bacaklarım değil çok ince bacaklarımın olması.. bacaklarımın dolgunlaşması için neler yapabilirim lütfen yardımcı olun bu yüzden komplekse girdim

  Sağlık

  benim sorunum bacaklarimin kalin olmasi. normal bir kalinlikta olsa neyse ama cok kalinlar sadece biraz incelse sik olsa cok guzel olur

  Sağlık

  aynisiii bndede varr cok kalin,nasil incelcek,sanki herks bna bakior,cok utaniorum,istdgim hcbrseyi giyemiorum,birakn fziksel gorunumu,bnm psikoljimde bozuyor,kndime guwenim yok,lutfeen yrdim edin,bnde ince bacaklr istiorumm..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacakları Zayıflatmak
Her Yağ Kilo Aldırır mı?
Genel Sağlık Öğütleri
Göbek Eriten Diyet
2 günlük şok diyet
Yüzerken Kramp Girmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.