ZAYIF TIRNAKLAR NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Zayıf, kırılgan, çatlama ve yarılma meyilli yada düzensiz ve ağrılı tırnaklarınız varsa bunun sorumlusu tırnaklarınızın zayıflamış olmasıdır. Her defasında kırılan ve gittikçede kırılganlaşan bu durun sizin için son derece sinir bozucudur. Bazen eczanelerden aldığınız ilaçlar da sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Nemlendiricilerden parlatıcılara kadar belki de binlerce ürün bu amaç için üretilmiş ve siz belki de birkaçına dahi başvurdunuz. Ancak, kimyasal sertleştiriciler, tahriş edicilere başvurmak veya özel nemlendiriciler için küçük bir servet harcamak zorunda değilsiniz! Tırnakları güçlendirmenin yolu aslında sadece birkaç basit ve pratik adımdır….

Sponsorlu Bağlantılar

1. Tırnaklarınıza şu anda nasıl bakım yapıyorsunuz? Elleriniz için nemlendirici kullanıyor musunuz yada tırnaklarınızı fazlasıyla kullandığınız bir işte mi çalışıyorsunuz? Tırnak yeme alışkanlığınız var mı? Tırnak parlatıcı veya oje gibi ürünler tırnaklarınızı kapatıyor mu? Aşırı derecede suya (yüzme veya bulaşık yıkama) maruz bırakıyor musunuz? Bu gibi sorunların cevapları önemlidir ve tırnaklarınızın daha güçlü hale getirilmesine destek verecek birçok şey vardır.

2. Tırnaklarınızı sert kimyasallara maruz bırakmayın. Yada bu süreyi sınırlayın. Aseton ve oje yada diğer kimyasallar tırnaklarınızın çevresindeki nemi kurutabilir ve tırnaklarınızı zayıflatabilir. Tırnakların fazla sulu ortamda bırakılması yada kullanılması da tırnaklarınızı yumuşatabilir ve kırılmasına zemin hazırlayabilir. Yine tırnak yeme alışkanlığınız varsa kendi kendinize bu alışkanlığı bırakmaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak Yemeyi Nasıl Bırakabilirim? Daha Fazlasını Okuyun!!!

3. Eldiven giyin. Ağır işler yada kimyasallar ile uğraşmanız gereken bir iş yapmak zorundaysanız eldiven kullanın. Aşırı sıcak ve ateş gibi unsurlardan da ellerinizi koruyun. Ellerinizi yumuşak ve nemli tutmaya çalışın. Bunun için yeterli randa su içmeli, nemlendirme amaçlı vazelin, zeytin yağı, hindistancevizi yağı, badem yağı veya jojoba yağı kullanabilir hatta bunlardan karışım dahi oluşturabilirsiniz. Bu sağlıklı yağları yatmadan önce sürebilir ve pamuk bir eldiven takarak uyuyabilirsiniz. Bu sayede yağların etkisini artırabilirsiniz. Uyandığınızda, elleriniz, tırnak ve tırnak etlerini nemli, yumuşak ve sağlıklı hissedeceksiniz. Eğer düzenli olarak bu yapılabiliyorsa, elleriniz ve tırnakların kalitesi artacaktır.

4. Tırnaklarınızı ortaya doğru törpüleyin. Bir taraftan başlayın, tırnak uçlarınıza şekil vermek ve yumuşatmak için zımparalı tırnak törpüsü kullanın. Tırnaklarınızın çevresine doğru dönün ve diğer yarısını törpüleyin. Merkeze doğru törpüleme tırnak kenarının desteklenmesini sağlayarak tırnak kırılmalarının önüne geçer. Zamanla, bu teknik tırnaklarınızın kalitesinin artırılmasına da yardımcı olur. Törpüleme sürecinde mümkün olduğunca törpünün hafif, daha ince taneli tarafını kullanın ve nazik olun.

5. Tırnakları Güçlendirmek İçin Ne Yemeli? Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve beslenme şekliniz tırnaklarınız üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yani dıştan yapılan bakımın önemli olması kadar vücut içinden yapılacak bakım da önemlidir. Tırnaklarınızı güçlendirmek için doğal yöntemler arasında beslenmenizde uygun miktarda protein, yağ, vitamin ve ihtiyacınız olan mineraller bulunmalıdır ve bunları almazsanız güçlü tırnakları unutun. Dengeli bir diyet tırnaklarınızda büyük farklılıklar oluşturur. Beslenmenize dikkat ediyor ve halen tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız ek takviyelere geçebilirsiniz tabi ki doktorunuzun önerdiği şekilde. Tırnak güçlendirilmesinde genelde Vitamin A, C, D, E yanısıra B vitaminleri, folik asit, çinko, demir, kalsiyum ve biotin iyi gelmektedir.

Folik Asit Neden Önemli? Daha Fazlasını Okuyun!!!

Ayrıca zayıf, kırılgan tırnak riskini azaltabilen omega 3 yağlarını da yeteri kadar aldığınızdan emin olun. Balıkların önemli oranda omega 3 içerdiğini unutmayın. Yukarıda sıralananlar yeteri kadar alındığında tırnaklarınız olduğu kadar saç ve cildinizde de önemli değişimleri fark edeceksiniz.

6. Tırnaklarınızı cilalayın. Eczanelerden uygun fiyata ve etkili bir tırnak bakım ürünü temin edin. Bu ürünler tırnağınızı üretmekten sorumlu tırnakların altındaki dokulara (tırnak tabanı) kan ve lenf getirilmesini sağlayarak tırnak sırtlarının düzgünleşmesini sağlar ve onları parlak hale getirir. Bu tamponlar yada ürünler diğer kimyasallara göre daha iyi etki yapar. Tırnaklarını parlatma, kimyasal-ağır cila başvurmadan, onları hoş ve şık yapar!

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

7. Her şeyi denediğiniz halde tırnaklarınız halen kırılıyorsa bir doktora görünün. Tırnaklarınızda mantar gibi bir sorun olabilir ve buna göre bir ilaç kullanmanız gerekebilir.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

• Öncelikle sağlıklı gıdalar yemek ile başlayın.

• Sabırlı olun. Sabırlı olmanızın karşılığını mutlaka alacağınızı bilin.

• Zayıf ve kırılgan tırnakların birçok nedeni olabilir. siz öncelikle yukarıda sıralananlara dikkat edin ve daha sonra nedenini belirlemeye yönelik doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Artriti İçin Kanıtlanmış Çözümler
Ayak Mantarı
Kramp Girmesi
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Vazektomi (Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması)
göbek eritme hareketleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.