ZAYIFLAMAK İÇİN NE KADAR YEŞİL ÇAY İÇİLMELİDİR?

Tek başında yeşil çay içilmesi bunu tek başında gerçekleştiremez. Kilo kaybında önemli oranda kalori açığı oluşturmak önemlidir. 2010 yılında “Journal for Nurse Practitioners” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmakla ve iştahı azaltmakla kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Kilo kaybını desteklemesi için yeşil çayın günlük tüketim dozu hakkında bir çalışma yoktur. Yine, önerilen kafein miktarının sınırlarının altında kalmak iyidir ve bu yaklaşık 2-3 bardağa tekabül eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KAFEİN ALIMI

Yeşil çayda bulunan kafein, kısmen kilo verilmesinden sorumludur. Kafeininin çok fazla yan etkisi yoktur ve çok fazla toksisiteye neden olmaz. Yeşil çayda (8 ons) yaklaşık olarak 25 mg kafein bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkinler için, kafein alınımının sakınmak için gerekli olan üst sınır 200-300 mg’ dır. Bu sınır sağlık durumunuza göre değişebilir ve bu konuyu doktorunuzla konuşmak önemlidir. Gebe kadınlar günlük olarak 200 mg’ dan fazla kafein almamalıdırlar.

KAFEİN TOKSİSİTESİNDEN KORUNMAK İÇİN

Kafein alımının üst sınırı içinde kalabilmek için, günlük olarak 12-16 kupa aşılmamalıdır. Çay demlendiğinde kafein gücünün etkilendiğini unutmayın. Bir poşet yeşil çay ile bir bardak yada kupa yeşil çay hazırlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

YETERLİ DOZDA POLİFENOL

Maryland Medical Center Üniversitesi sağlıklı kalabilmek için günlük olarak 2-3 kupa yeşil içilmesinin yeterli olacağını bildiriyor. Bu da yaklaşık olarka 240-320 mg polifenole karşılık gelir. Yeşil çay aynı zamanda hücre hasarından hücreleri koruyan antioksidanlar içermektedir. Yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Kilo verilmesine metabolizmanın hızlandırılması önemlidir ama genel olarak aktif kalınmasının gerekliliği de unutulmamalıdır.

YAN ETKİLERİ VE ÖNLEMLER

Yeşil çayın yan etkisi içinde yer alan kafein nedeni iledir. Kafein kalp hızının artması, uykusuzluk, bulantı ve kusma, sık idrara çıkma, titreme, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Herkeste görülmeyebilir yada hepsi ortaya çıkmayabilir. Eğer tıbbi bir durumunuz varsa, yeşil çay içmeden önce doktorunuza danışın. Eğer kalp, böbrek veya karaciğer problemleri, yüksek tansiyon, diyabet, anemi, glokom, osteoporoz veya anksiyete gibi sorunlarınız varsa yeşil çay içmekten kaçının. Yeşil çay aynı zamanda, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu nedenle kullandığınız mevcut ilaçlar varsa yada herhangi bir ilaç kullanacaksanız doktorunuza söyleyiniz. Doğum kontrol hapları, kan sulandırıcı ve diğerleri, yeşil çay ile etkileşime girdiği bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Verirken Bunlara Dikkat Edin
Aç Kalmadan Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri
Göbek eritme
Mideyi Sararak Kilo Verilir Mi
Adım adım zayıflama
Zayıflama dansı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.