ZAYIFLAMAK İÇİN ŞİFALI BİTKİ HAZIRLAMA YÖNTEMLERİZayıflamak için şifalı bitki hazırlama yöntemleri

Zayıflamak için bir çoğumuzun şifalı bitkilere başvurduğu olmuştur. Birtakım bilir kişilere göre aslında zayıflamak için şifalı bitkilere başvurmak da şarttır. Peki bu şifalı bitkilerden faydalanma yolları nelerdir? Bu şifalı bitkilerin nasıl hazırlanacağı veya nasıl alınacağı hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Yazımızda bu sorulara kısaca cevaplar vermeye çalıştık.

Sponsorlu Bağlantılar

Şifalı Bitkilerin Hazırlanması

Şifalı bitkiler artık günümüzde popüler bir şekilde destekleyici tıp yöntemi olarak kullanılmakta olsada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle şifalı bitkilerin hazırlanması son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Şifalı bitkiler beş farklı çeşitte hazırlanabilir. Bu makalemizde; beş farklı çeşidin hangileri olduğunu ve ne şekilde hazırlanabileceğini bulabilirsiniz.

Şifalı Bitkiler Nasıl Hazırlanır?

Haşlayarak demleme yöntemi ile yapılan bitki çayları her gün taze bir şekilde hazırlanıp tüketilmelidir. Kaynatılarak demleme yöntemi ile hazırlanan bitki çayları ise maksimum 48 saat içerisinde tüketilmelidir. Şurup ve yağlar; güneş görmeyen bir yerde, koyu cam şişeler içerisinde aylarca saklanabilir. Yine krem ve merhem şeklinde hazırlanmış olan şifalı bitkiler koyu cam kavanozlarda saklanmalıdır. Bütün hepsi serin bir ortamda saklanmalıdır. Demlik, cam ya da porselenden yapılmış olmalıdır. Hazırlamış olduğunuz çayı karıştırmak için kullanılan kaşık aleminyum veya metal değil porselen veya tahta olmalıdır. Eğer şifalı bitkilerin iki veya daha fazlasından aynı anda yararlanıcaksınız önce bitkiler birlikte karıştırılmalı ardından bütün bitkiler ince ince kıyılarak bu karışımdan bir tatlı kaşığı alınmalıdır. Kök, kabuk, çiçek ve yapraklar aynı ortamda hazırlanacaksa ilk olarak sert kısımlar kaynatılmalı ardından çiçek ve yapraklar ilave edilerek demlemeye bırakılmalıdır. Eğer şifalı bitkilerin hazırlanmasında soğuk su ibaresi yer alıyorsa o oda sıcaklığındaki suyu temsil etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şifalı Bitkilerin Hazırlanmasında Kullanılan Ölçüler

Su kullanılarak veya demlenerek hazırlanmış bitki çayları için 5mL ortalama bir çay kaşığı, 8mL ortalama bir tatlı kaşığı, 15 mL ise ortalama bir yemek kaşığı büyüklüğündedir. 100-150 mL ise bir çay fincanı, 200-250 mL bir orta boy su bardağı ölçüsündedir.

Şifalı Bitkilerin Hazırlanmasında Kullanılan Yöntemler

1- Haşlayarak Demleme Yöntemi

Haşlayarak demleme yöntemi en kolay ve çoğunlukla kullanılan yöntemdir. Toprak üstü kısımların genellikle yaprak ve çiçeklerin hazırlanmasında faydalanılır. Normal günlük hayatta içtiğimiz çay demlemeye benzer, sıcak veya soğuk bir şekilde tüketilebilir. Sadece bir tek bitkiyle hazırlanabileceği gibi birden çok bitki karışımlarıyla da hazırlanabilir. Bir çay fincanı için ortalama bir çay kaşığı kurutulmuş bitki veya iki tatlı kaşığı taze bitki kullanılabilir. Ayrıca bir orta boy su bardağı kaynamış suda haşlayarak demleme yöntemi için idealdir. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz şifalı bitkileri buzdolabı veya serin bir yerde ortalama yirmi dört saate kadar ağzı kapalı bir kap veya kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bitkilerin içerisinde bulunan faydalı uçucu yağların yok olmaması için kesinlikle ağzının açık olmaması gerekmektedir. Örneğin, bir çay fincanı hazırlandıysa üstü mutlaka fincanın tabağı ile veya başka bir şekilde kapatılmalıdır. Haşlayarak demleme yöntemi ile hazırlanan çaylar günde iki – üç çay fincanı kadar tüketilmelidir. Fakat her bitki için ayrı doz olabileceği unutulmamalı ve tüketilmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir. Haşlayarak demleme yöntemi için bu adımlar takip edilebilir; bitkiyi süzgeçin içine koyup süzgeçi fincanın içerisine yerleştirin. Yeni kaynamış suyu fincanın içerisine boşaltın. Fincan tabağı ile üzerini kapatın ve ortalama beş on dakika kadar demlenmesi için bekleyin ardından süzgeçi çıkartın. Hazırlamış olduğunuz karışımı bir çay kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Bitkiyi demliğe koyup üzerine yeni kaynamış suyu tekrar dökün. Demliğin kapağını kapatıp on dakika kadar bekleyin ve süzgeçten geçirmeyi ihmal etmeden fincana dökün.

2- Şurup Yöntemi

Şurup şeklinde şifalı bitkilerin tüketilmesi bir başka kullanım biçimidir. Demleme yöntemi ile hazırlanmış bitki çayından faydalanılacaksa minumum demleme süresi on beş dakika olmalıdır. Kaynatma yöntemi ile hazırlanmış bitki çayından faydalanılacaksa bu süre minumum otuz dakika olması gerekir. Özellikle öksürük ve boğaz ağrılarında rahatlatıcı ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Şurup halinde yapılmış şifalı bitkiler gün içerisinde üç kere bir veya iki çay kaşığı şeklinde tüketilmesi gerekir. Tencereye bitki çayı ve bal dökülerek hafif ateşte tamamen eriyene kadar karıştırın. Şurup kıvamına gelinceye kadar ateşten indirmeyin. Şurup kıvamına geldikten sonra soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra koyu bir cam şişe içerisine boşaltın. Şurup şeklinde hazırlanacak olan karışım için 500 mL demleme veya kaynatma yöntemi ile hazırlanmış bitki çayı ve içerisine kıvam alması için 500 mL bal veya esmer şeker konmalıdır.

3- Merhem Yöntemi

Merhem yöntemi içerisinde su barındırmaz, bu yüzden cilt yüzeyinde farklı bir tabaka oluşturup deformasyon oluşan bölgelerde herhangi bir yaralanma veya iltihaplanmaya karşı korur. Basur, deri döküntüleri ve dudak kurumasında sıkça merhem yöntemi kullanılmaktadır. Merhem şeklinde hazırlanmış şifalı bitkiler gün içerisinde üç kere haricen sürülür. Kaynamış su dolu tencerenin üzerine tam kapatıcak büyüklükte cam bir kase yerleştirin. İnce kıyılmış veya doğranmış bitkiyi cam kaseye koyun, yaklaşık on dakika kadar karıştırın. Tülbenti kabın veya sürahinin içine doğru yerleştirip kaymaması için bir iple sabitleyin. Karışımı tülbentten süzerek bir kap içerisine boşaltın. Son olarak bir eldiven giyerek tülbenti sıkın ve bütün yağın dışarı çıkmasını sağlayın. Karışımı hızlıca boşaltıp ağzını hafifçe kapatın. Karışım iyice soğuduktan sonra kapağını kuvvetlice kapatın.

4- Banyo Yöntemi

Haşlayarak ve kaynatarak demleme yöntemi ile hazırlanmış bitki çayının içerisine beş on damla uçuğu yağ ilave ederek banyo küvetine doldurulur. Bitki bez keseciğin içine doldurulduktan sonra direk olarak banyo kuvvetinin içerisinede yerleştirilebilir. Bu şekilde yaklaşık on beş dakika bekletildikten sonra alınır. Banyo şeklinde şifalı bitkilerin işe yarayabilmesi için yaklaşık yirmi dakika suda durulması gerekmektedir. Çıktıktan sonra dinlenilir. Özellikle kas veya eklem ağrıları gibi durumlarda banyo yöntemi oldukça yarar sağlamaktadır.

5- Lapa Yöntemi

Kas ağrıları, sinir sıkışmaları, incinme ve burkulmalara haricen uygulanan bir şifalı bitki kullanım yöntemidir. Genellikle yara ve çıbanların içerisinde bulunan mikrobun çıkartılmasında kullanılabilir. İlgili bölgeyi tamamen kapatacak şekilde bitki iki üç dakika ısıtılır. Bitkinin cilde yapışmaması için uygulama yapılmadan önce mutlaka cilde yağ veya kayganlaştırıcı sürülmesi gereklidir. Isıtılmış bitki cilde yayılır ve üzeri gazlı bez ile bandajlanır ve bir saat boyunca bu şekilde beklenildikten sonra bez çıkartılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Yully

    istanbulda yaşıyorum ve iyi bir anaokulu arıyorum odugturum yer beylikdfczfcnde bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. c7ocugum 5 yaşında biraz gee7 kaldıgımı dfcsfcnfcyorum anaokuluna gf6nderme konusunda ancak okula başlamadan f6nce 2 senede olsa anaokula gf6ndermek istiyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyin ve Vücut Sağlığı İçin Doğru Beslenme
Alkali Beslenme Neden Önemli
Süt Alerjisi Testleri ve Tedavi
Kan Yapan Besinler
zayıflatan besinler
Çikolata'dan Sonra Deri Kabarcığı Olur Mu?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.