ZAYIFLAMAYA BAŞLARKEN BİR PANO HAZIRLAYINZayıflamaya Başlarken Bir Pano Hazırlayın

Diyet yaparken motivasyonunuzu çabuk kaybedersiniz. Odanızın duvarındaki pano size ilham verir ve size hedefinizin ne olduğunu hatırlatır. Hazırlayacağınız pano odanızın duvarında, evin görünür bir yerinde veya ofisinizde olabilir. Verdiğiniz kiloları buraya not edebilir ve böylece ilerlemenizi takip edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Önce hazırlayacağınız panoyu dizayn edin. Şekline ve materyaline karar verin. Mukavva, tahta veya plastik olabilir. Üzerinde istediğiniz renkte karton ve not kâğıdı kullanabilirsiniz.

  • Mümkün olduğunca görsel malzeme kullanın. Resimler, oklar, ünlem işaretleri,
  • parlak ve canlı renkler gibi.
  • Çok fazla kelime kullanmaktan kaçının. Kısa ve dikkat çeken cümleler yazın.
  • Parlak ve göz alıç renkleri kullanın.

 2. Size ilham veren resimleri seçip panonuza yapıştırın. Resimleri seçerken sizi motive edecek nitelikte olmalarına dikkat edin. Seçtiğiniz fotoğraflardaki kişilerin sizin hedefinize uygun olması ve gerçekçi olması önemlidir. Ünlü kişilerin ya da modellerin fotoğrafları çok da gerçekçi örnekler olmayacaktır. Yakın çevrenizden sağlıklı ve zinde görünen kişileri kendinize rol model olarak seçebilirsiniz.

  • Kendinizle bağdaşan kişileri seçin. Estetik operasyon geçirmiş veya botox yaptırmış kişiler çok da ideal olmayacaktır.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğinizde rol model olarak belirlediğiniz kişinin  fotoğrafına bakarak tekrar hedefinizi hatırlayın.

3. Motivasyon tahtanızda ilerlemenizi kaydedecek bir bölüm ayırın. İlerlemenizi bir tablo veya grafik şeklinde not ederseniz bu sizi cesaretlendirecek ve devam etmenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

4. Kilo verme ile ilgili programların ve kilo veren kişilerin gerçek hikâyelerinin yer aldığı web sayfası linklerini de panonuza ekleyebilirsiniz. Böylece bu siteleri online olarak takip etme şansınız olacaktır.

  • Diyet programları veya kilo verme ile ilgili YouTube videolarını izlemeyi unutmayın.

5. Egzersiz yapmayı unutmayın. Kilo vermek, hem beslenme hem de spor yapmakla ilgilidir. Egzersiz yapmak daha fazla motive olmanızı sağlar. Bu nedenle size spor yapmayı hatırlatacak ve rutin hale getirmeye yardımcı olacak küçük notlar yazıp bunları panonuza yapıştırın. Ya da spor yapan kişilerin fotoğraflarını yapıştırın. 

6. En sevdiğiniz 10 sağlıksız yiyeceğin kalori tablosunu çıkartın ve bunları sağlıklı olanlar ile değiştirin. Örneğin, bir tarafta fastfood tarzı hamburgerler olsun diğer tarafta da ev yapımı, daha sağlıklı ve daha az kalori içeren tost ya da burgerolsun. Sağlıklı ve sağlıksız yiyeceklerin listesini yapmak yerine görsellerini de kullanabilirsiniz. Eski ve modern yiyeceklerin fotoğraflarını çekip panoya yapıştırın. Böylece sağlıksız abur cuburları canınız çektiğinde panodaki daha sağlıklı alternatifleri görebilirsiniz.

7. Sizi motive edeceğine inandığınız her şeyi bu panoya ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar hayatlarında geri dönüp bakarlar. Geçmişte yaşadıkları deneyimler onlara şimdiki hedeflerini başarmak için yol gösterir. Örneğin, yükseklik korkusu olan birisi bungeejumping yaparak bu korkusunu yenmişse ve o ana ait fotoğrafları varsa bu fotoğraflar ona ilham kaynağı olabilir. Fotoğrafa her baktığında önceden başardım şimdi de başarabilirim hissi uyanır. Ya da gelecekte yapmak istediklerinizi hayal edin.

8. İlham panonuzu evinizin veya işyerinizin en göze çarpan köşesine yerleştirin. Panoyu astığınız yer gün içerisinde görebileceğiniz bir yerde olursa üzerindeki yazılar dikkatinizi daha kolay çeker. Bu yer yatak odanız, çalışma odanız, salonunuz, mutfağınız veya işyeriniz olabilir. Diğer kişilerin bu panoyu görmesini istemezseniz gardırobunuzun kapağının içi ya da kişisel banyonuz gibi sadece sizin görebileceğiniz bir yere de asabilirsiniz.

9. İlham panosunu düzenli olarak kullanın. Üzerine yapıştırdınız notları ve fotoğrafları düzenli olarak takip etmeyi unutmayın. Eski notları atıp yerine yenilerini yapıştırabilirsiniz. Kilo vermek sizin için bir yolculuk olduğundan esnek davranabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zayıflamak İçin Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli
Cerrahi Yöntemle Kilo Verme
Kış Günleri Kiloları da Örter
Bebek maması zayıflatır mı
Yağ Yakımını Kolaylaştıran Besinler
Goldslim göbek bandı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.