Zayıflatan Besinler

Zayıflamak bazı kişiler için metabolizma hızlarından dolayı diğer kişilere oranla daha yavaş bir şekilde olabilir. Uzmanlar tarafından kitaplar halinde yazılan ve son günlerde çok sık bir şekilde satılan diyet programları size bazı durumlarda yardımcı olsada genellikle bırakıldığında verilen kiloların geri alınmasına neden olabilir. Hatta kişi bazen psikolojik olarak kilo veremediğini düşünerek zaten ben kilo veremiyorum artık iyice yemek yiyim, keyfime bakiyim düşüncesine girerek diyete başlamadan önceki kilodan daha üst kilolara çıkabilir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayabilecek olan bütün diyet listeleri her zaman az kalorili yiyecekler veya içecekler içermeyebilir fakat hepsinde ortak olan kilo vermek için disiplin ve düzenli sporun şart olmasıdır. Çok fazla acıkmadan ideal olduğunuz kilodaysanız o kiloda kalmak için içerisinde bol miktarda vitamin içeren lifli gıdaları tercih edebilirsiniz. Bünyenize ait olmayan genel bir diyet listesi veya kitabı kullanıyorsanız orada yazılan besinlerin lif içeren alternatiflerini bulabilirseniz kilo vermeniz neredeyse iki katı çıkacaktır. Unutmayın ideal kilodan fazlası ileriki yaşlarda bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Bu yüzden önleminizi erken almakta hiç kuşkusuz fayda var. İşte diyet programlarında olmazsa olmaz, hızlı ve sağlıklı zayıflatan besinler;

Sponsorlu Bağlantılar

– Şeker İçermeyen Mısır Gevreği

Beslenme programınızın sabah öğününe şeker içermeyen mısır gevreği ile başlamak hiç kuşkusuz yapmış olduğunuz diyetinize lif içeren gıda eklemeniz için oldukça faydalıdır. Özellikle televizyonlarda program yapan uzman doktorlar her programda en az lifli gıda tüketilmesini tavsiye etmektedir. Genel olarak lifli gıdalar kişileri tok tutarak ara veya ana öğünlerde çok fazla yemek yenilmesine engel olurlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hiçbir öğünün atlanılmaması gerektiğidir. Bunun dışında ideal kiloda olan kişiler içinde lifli gıdalar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Protein, yağ ve diğer bir takım karbonhidratlar vücutta otomatik olarak parçalanır fakat lifler direk olarak parçalanamayan bir karbonhidrat çeşididir. Bu sayede tüketilen lifli gıdalar mideye gidene kadar hiçbir işlemden geçmezler ve parçalanmazlar. Bunun vücudumuz için temel faydası ise genellikle kolestrolün düşmesine ve kalp damar hastalıklarının görülme şansını azaltmasına yöneliktir. Sabah öğününde bir tabak şekersiz lifli mısır gevreği tüketerek günlük minumum almanız gereken miktarı yakalayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

– Greyfurt

Zayıflamanın sağlıklı ve hızlı bir biçimde olabilmesi için tüketilen meyvelerin seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kimi meyveler içerisinde bulundurdukları bir takım maddeler sayesinde diğerlerine göre daha avantajlıdır. Greyfurt başta olmak üzere özellikle turunçgiller bu maddeler bakımından oldukça zengin olduğu için kilo kaybına destek olurlar. Yapılan en son araştırmalar, greyfurdun vücutta depolanan yağın ve karbonhidratların atılabilmesi için faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Greyfurdun içerisinde bol miktarda lif olmasına rağmen glisemik indeksi bakımından oldukça düşük bir seviyededir. Glisemik indeks bakımından 10’un altında olan besinler düşük ve kilo kaybına destek olan besinler diye nitelendirilir ve greyfurt meyvesinin bu oranı altıdır. Bu yüzden ara öğünlerde meyve tüketilicekse bu tercih greyfurttan yana olmalıdır. Aynı zamanda greyfurdun içerisinde bol miktarda su yer almaktadır. Sağlığınız için günde tüketmeniz gereken su miktarıda oldukça önemlidir. Greyfurdu yediğiniz salatalarınızda veya buzlu içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

– Patates

Patates genellikle halk arasında şişmanlatıcı besinlerden olarak kabul edildiği için bu listede görmek sizi biraz şaşırtmış olabilir. Tabi bizim listeye koyduğumuz patates kızartma veya cips şeklinde tüketilen patates değil. Patates bakımından önemli olan hangi yöntemle pişirildiğidir. Fırında veya haşlayarak pişirilen patates kilo aldırıcı değil aksinde diyet listenizde yer alması gereken sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olucak besindir. İçerisindeki maddeler bakımından %99.9 oranında yağsız ve %100 oranında kolestrolsüz bir besindir. Kabuğuyla birlikte tüketildiği zaman besin değeri açısından oldukça faydalı olan patates aynı zamanda yüksek miktarda su içerir ve oldukça düşük kaloriye sahiptir. İçerisinde B ve C vitaminleri, potasyum ve protein bakımından oldukça yüklüdür. Zayıflama programıyla birlikte vücut yapmaya çalışan kişiler açısından patates protein bakımından zengin olduğu için oldukça sık tercih edilen bir besindir. Aynı zamanda sağladığı enerji miktarıda oldukça fazladır. Haşlanmış patatese lezzet katmak için üzerine kekik, kırmızı pul biber veya çok miktarda zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

– Sardalya

Sardalya balığı hemen hemen tüm büyük marketlerde bulunabilen ve diyetler açısından oldukça yararlı bir balık türüdür. İçerisinde zengin miktarda Omega 3 bulunduğu için hem kalp damar hastalıklarından koruyucu hem de yağ asitleri sağlama özelliği bakımından oldukça yararlıdır. Bunun dışında sardalyanın içerisinde leptin maddesi bulunmaktadır. Bu madde vücudumuzda iştahımızı bastırmamızda sentezlenen bir hormon türüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sığır Jelatini Nedir ve Faydaları
Lastik Göbek Nedir? Nasıl Eritilir?
Detoks Sağlayan İçecekler
Karbonhidratlar
İştah Kesen Besinler
Sınav öncesi beslenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.