Zaza Yurtsever’in Diyet Önerileri

Son günlerde özellikle televizyonlarda ve bayanlar arasında Zaza Yurtsever’in yazmış olduğu Korkma Ye isimli diyet kitabı adından çok söz ettiriyor. Kendisi psikolog olan Yurtsever’e göre diyet listeleri veya bir takım kalori hesaplamaları yapmadan önce kişinin psikolojik olarak kendisini hazırlaması zayıflamanın altın kuralı olarak belirtiliyor. Kitabında detaylı olarak anlattığı bir takım diyet önerilerini sizin için bu makalemizde derledik ve genellikle halk arasında yanlış bilinen bir takım öğelerin doğrularını belirttik. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

1- Kilo Vermek Sağlıklıdır.

Halk arasında fazla kiloları olan kişilerin biran evvel kilolarından kurtulması için baskı gördükleri ve kendilerini kötü hissederek bir takım şok diyetlere başvurduğu bilinmektedir. Fakat son derece sağlıksız olan bu şok diyetler kısa vadede hızlı çözüm üretsede uzun vadede kalp hastalıklarına, safra kesesinde taş oluşmasına, özellikle bayanlarda kemik erimesine, saç kayıplarına, karaciğerde yağlanmaya, kas kütlesinin azalmasına ve en önemlisi şeker hastalığına neden olabilmektedir. Amerika’da “Iowa Women’s Health Study” adı altında yapılan bir çalışmada yaklaşık 35 bin kişinin katılım gösterdiği ve bu kişilerin cevaplarına göre şok diyetler ile kilo veren kişilerde şeker hastalığının ve kalp krizi görülme riskinin maksimum seviyede olduğu bulunmuştur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar şok diyetlerden uzak durulmalı, gerekirse uzun vadede yavaş yavaş fakat sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Zayıf Kişiler Daha Uzun Süre Yaşar.

Bu durum ülkemizde çok sık rastlanan doğru bilinen yanlışlar arasındadır. İsrail’de gerçekleştirilen bir araştırma bu durumun yanlış olduğunu somut bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Yaklaşık beş sene süren bir çalışmada incelenen on bin erkek arasında şok diyetlerle anlık olarak beş kilodan fazla verenlerin, kilo kaybetmeyen kişilere oranla ölüm risklerinde daha fazla artış olduğu görüldü. Bunun gibi gerçekleştirilen bir takım araştırmalarda kilo vermenin çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu ve kişinin uzun vadede sağlığında bir takım problemler meydana getireceği de saptanmıştır. Şok diyetler sayesinde kısa sürede çok fazla kilo veren kişilerde sağlık problemleri görülürken yavaş yavaş uzun sürede beslenme programlarına dikkat ederek kilo vermeye çalışan kişilerde de tam tersine sağlıklı bir hayat sürdükleri göze çarpıyor.

3- Şişman Kişiler Daha Fazla Yemek Yer.

Şişman olan kişilerin normal kişilere oranla daha fazla yemek yedikleri için kilo aldıkları düşünülmektedir. Fakat bu konuda gerçekleştirilen bir takım deneylerde; aslında şişman olan bireylerin çok aşırı derecede fazla yemek yemedikleri hatta bazı durumlarda normal kiloya sahip olan kişilerden daha az yediklerini ortaya çıkarmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yenilen yemeklerin saatleridir. Mümkün olduğunca akşam saat 21:00’dan sonra meyve dışında bir şey yenilmemelidir.

4- Protein Diyetleri Zayıflatır.

Protein diyetleri son günlerde çok popüler olsa da aslında gerek psikolojik gerekse fizyolojik olarak bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Psikolojik olarak kişiyi daha depresif bir ruh haline sokan bu diyetler fizyolojik olarak ise idrar asit seviyesinde artış, gut rahatsızlığı, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi bir takım sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

5- Diyet Besinler Kilo Verdirir.

Light ürünleri pazarlayan şirketlerin kancasına takılan bireyler çoğunlukla bu diyet gıdaları tüketerek kilo vereceklerini düşünürler. Fakat bu ürünlerin temelinde aslında yalnızca şeker ve yağ içermeme durumu bulunmaktadır. Fakat her şey de olduğu gibi fazlasının zarar olduğu unutulmamalı ve yalnızca bu tür gıdaların sağlıklı bir diyet listesinde dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Çok aşırı tüketilen diyet besinler hem kişinin kilo verememesine hemde içerdiği bir takım kimyasal maddelerden dolayı vücutta bulunan bazı organizmaların ciddi deformasyona uğramasına neden olmaktadır.

6- Tatlandırıcıları Kullanmak Önemlidir.

Tatlandırıcılar bilinenin aksine hem sağlık açısından son derece tehlikeli hem de kilo aldırma özelliği bulunan gıdalardır. Tatlandırıcı yerine bir içeceği sıcak tüketmek istendiği taktirde kesinlikle doğal ve sağlıklı olan bal tercih edilmelidir. Beynimizin bu yapay şekerlere karşı vermiş olduğu refleks yüzünden ciddi sağlık problemlerin oluşmasına neden olabilir.

7- Yağ Tüketmek Kesinlikle Yasaktır.

Yağ dengeli bir şekilde tüketildiği zaman vücudumuza zarar yerine yarar sağlamaktadır. Özellikle safra kesesinin temizliğinde faydalanılan bir takım maddelerin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Hayatından tamamen yağı çıkarmış olan kişilerde vücuttan safra atılım oranı düşüktür, aynı zamanda çeşitli psikolojik sorunlar doğurabileceğinden dolayı ruh hallerinde çeşitli dalgalanmalar meydana gelebilir.

8- Kalori Hesabına Dikkat Edilmelidir.

Kısaca kalorinin ne olduğunu anlatmak gerekirse, her besinin içerisinde bulundurduğu enerji miktarı açıklamasını yapabiliriz. Kaloriler sadece kalorimetre isimli özel bir alet yardımıyla ölçülebilmektedir. Toplumumuzda yanlış bilinenin aksine gıdaların içerisinde bulunan kalori miktarlarının zayıflama konusunda herhangi bir önemi yoktur. Dikkat edilmesi gereken nokta bu kalorilerin bağırsak içerisinde hangi şekilde sindirildiğidir.

9- Karbonhidratlardan Kesinlikle Uzak Durulmalıdır.

Karbonhidrat maddesi de her şey de olduğu gibi düzenli ve seviyesinde alındığı taktirde vücudumuza yarar sağlamaktadır. Beslenme programından karbonhidrat içeren besinler tamamen çıkarıldığı taktirde protein yüklü besinlere bir geçiş olmaktadır ve bu geçişte vücutta bulunan serotonin hormonunu önemli derecede azaltmaktadır. Bu durumda zaman içerisinde kişinin mutsuz bir hale gelmesine, depresifleşmesine ve arada sırada karbonhidrat atakları geçirmesine neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ender Saraç
ENERJİ İÇECEKLERİ KİLO ALDIRIR MI?
Zaza Yurtsever'in Diyet Önerileri
HANGİ KAN GRUBU NASIL BESLENMELİ
Ülser Diyetleri
Seçil Kenar İle Sağlıklı Zayıflama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.