Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal ya da biyokimyasalnitelikte zararlar veren her türlü madde. Zehrin en tipik özelliği buzararlı etkisini en küçükdozlarda bile göstermesidir. İnsan veya canlı vücûduna girince kimyevî tesiriyle, organların vazifesini bozan, hatt öldürebilen maddelere verilen genel ad.

Aslında zehirin umûmî bir trifi yapılamaz. Keçi, yirmi gram morfin yiyip, sıçramasına devam eder. Oysa morfin zehirdir. Ada tavşanları zevkle belladon yer de müteessir olmaz. Tuz rûhu da zehir olamaz. Zîr insan mîdesi bizzat bunu yapıyor ve hiçbir zararı olmuyor. Zehirli ve faydalı maddelerin tam trifini yapmak çok güçtür. Çünkü: Zehir, bunu alan canlının türüne tbidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Keçiye zehir olmayan morfin insan için zehirdir. Zehir, aynı cinse mensup canlıların şahsiyetine tbidir. Babaya zararsız olan sigara, üç yaşındaki çocuğunu öldürür. Zehir, alınan doza tbidir. Her cismin bir dayanabilecek miktarı vardır. Ancak bu miktardan fazlası zehirdir. En şiddetli zehir bildiğimiz siyanürlerin kanda dolaşan miktarı zehirlemez. Mîdeye doldurulan beş litre su ise, insanı öldüren zehirdir. Hatt yeni doğan bir bebek için bir bardak su zehirdir. Zehir alışmaya da tbidir. Alışmış bir ihtiyara dokunmayan sigara miktarı, ilk def içen ihtiyarı öldürebilir. Zehir, zamana da tbidir. Sabah aç karna içilen bir sigaranın zehir tesiri, öğle yemeğinden sonra içilen aynı sigaranın tesirinin on katıdır. Zehir, berber alındığı diğer maddelere de tbidir. Aynı miktar kafeini hvi çay ve kahvenin tesirleri başka başkadır.

Aynı miktarda ispirto bulunduran absent ile şarabın zehir tesirleri de farklıdır. Amerika’daki vahşilerin oklarının ucuna sürdükleri kürar ismindeki zehir, adaleyi hareket ettiren sinir uçlarını felce uğratır. Adale hareket edemez. Kürar zehirlerin en fensıdır. Ağrı yapmadığından, insan zehirlendiğini anlamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Elini, ayağını oynatamayarak yere yıkılır veya taş gibi dikilip kalır. Görür ve işitir ise de, gözünü kırpamaz, dilini oynatıp, bağıramaz. En son teneffüs adaleleri uyuşarak, ses çıkaramadan ölür. Zehirlenme akut veya kronik olabilir. Mesel tek doz fosfor, cıva klorür veya arsenik alınmasından kısa süre sonra ortaya çıkan belirtiler akut zehirlenmedir.

Bunun tersine günlerce düşük dozda arsenik alan kişide sindirim bozukluğu, deri döküntüsü, kol ve bacak sinirlerinde vazife bozukluğundan başka belirtiler görülmeyebilir. Bu tür zehirlenmeye kronik zehirlenme denir.

Zehir hakkında bilgi, Zehir nedir? Zehir tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun.
Zehir hastalığı hapları ilaçları

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Damar Tıkanıklığı
Arı Sütünün Faydaları
Kızamıkçık
Ayak Terlemesi
DOĞAL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER İLAÇLAR
Kanama Problemleri Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.