ZENCEFİL
Zencefil bir çeşit bitkidir. İnsan sağlığına son derece faydalı olduğu için her evde bulunması gereklidir. Zencefilin yararlarından bahsetmeden önce, nasıl temin edebileceğinizi anlatalım. Aktarlardan ya da büyük süper marketlerin sebze ve meyve reyonlarından zencefil alabilirsiniz. Gerek yemeklerde gerekse tıbbi ilaçların yapımında zencefil kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Zencefilin faydaları nelerdir?
Zencefil, iştah açar, antiseptik özelliktedir, mide sorunlarını çözer, sindirimi düzene sokar, toksinlerin vücuttan atılımını gerçekleştirir, kan damarlarını açar ve terleme yapar. Tabii ki faydaları bunlarla sınırlı değildir. Zencefil, rahatlatıcı özelliği sayesinde, kolay uyku sağlıyor. Eğer uykusuzluk, huzursuzluk, anksiyete, kas ağrısı ya da bunlara benzer sorunlarınız var ise, zencefil kullanarak bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Zencefil kullanmanın en basit yolu, zencefil çayı hazırlamaktır. Bir bardak kaynar suya bir miktar zencefil dilimlenip demlenmeye bırakılır. Daha sonrasında içine bal ve limon karıştırılı ve içilir. Bu sayede, soğuk algınlığı yaşayan birey terler, ağrısı azalır, ateşi düşer ve rahat bir şekilde uykuya dalabilir.

Gebelikte Zencefil Kullanımı
Gebelik döneminde yaşanılan belirtilerden en sık rastlanılanı mide bulantısı ve kusmalardır. Genelde bitkisel çözümler ile mide bulantılarının önüne geçilebilmektedir. Gebelik döneminde yaşadığınız mide bulantıları için zencefil tüketebilir ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Çok kolay hazırlanışının yanı sıra ucuz bir bitki olması da avantaj sağlar. Yalnız gebelik döneminde tükettiğiniz zencefil çayları günde 2 yi geçmemelidir. Aksi takdirde, sık idrar çıkma, kanama ya da bebeğin sonlanması gibi üzücü durumlar yaşanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zencefili nasıl alabilirim?
Güvendiğiniz, alışveriş yaptığınız aktarların haricinde başka yerlerden zencefil alınması önerilmez. Zencefil alırken dikkat etmeniz gereken şey, kurutulmuş olmasıdır. Yaş olarak da tüketilebilir fakat taze kurutulmuş en çok önerilen zencefildir. Aktardan almış olduğunuz zencefili, evde ezerek toz haline getirebilirsiniz. Çaylara, yemeklere katıp tüketmeniz mümkündür. Taze kurutulmuş zencefilin kokusu ve etkisi daha fazla olduğu için kurutulmuş önerilir.

Zencefil ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar
Çorbalarda, pilavlarda, sütlü tatlılarda pastalarda, keklerde ve çaylarda zencefil kullanılabilir. Fakat günlük kullanım miktarını aşmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca kanı sulandıran ilaçlar kullanılıyorsa veya ülser gibi mide hastalığı varsa, zencefil kullanılmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    serap

    Selam Zencefil gerçekten çok faydalı bir bitki zencefil olsun , zerdeçal olsun , tarcın olsun gerçekten çok güzel bitki çayları yapılıyor bunun en düşük maliyetle ölçüleri gramına göre yapilmiş insan sağlığına faydalı ürünler var bunlardan biride naturpy atom çayı googleden aratarak naturpy atom çayı satın alasbilirsiniz gerçekten çok güzel 8 liraya geliyor kutusu mutlaka denemelisiniz harika bir tadı var şahsen kendim kullanıyorum ve tadını beğeniyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kahve
SARISABIR OTU NEDİR?
SemizOtu
Yaban Mersininin Faydaları
Kuş Otu
Haşhaş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.