ZENCEFİL VE FAYDALARIzencefil-ve-faydalari

Zencefil baharat olarak dünya genelinde kullanılan doğal bir bitkidir. Sağlık açısından birçok faydasının bulunması birçok sağlık koşulunun tedavisinde son derece etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Zencefil, anti-bulantı, anti-spazmodik, antifungal, anti-inflamatuar, antiseptik, antibakteriyel, antiviral ve öksürük kesici (öksürük kesici) özellikleri başta olmak üzere mucizevi özeliklere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zencefil vitamin A, C, E ve B kompleksi, magnezyum, fosfor, potasyum, silisyum, sodyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-karoten açısından iyi bir kaynaktır. Bütün bu faydalarından faydalanmak için taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, meyve suyu veya yağ şeklinde kullanabilirsiniz.

ZENCEFİL NEYE İYİ GELİR?

1- Mide Bulantısını Yatıştırır

Zencefil iyi bir gaz gidericidir. Yansıra şişkinliği de önlemesi ve gastrointestinal kasları gevşemesine yardımcı olmasından dolayı mide bulantısını bastırır.

Ayrıca, genellikle dispepsi veya kolik gibi mide rahatsızlıklarda ve bakteri kaynaklı diyare tedavisinde kullanılır. Zencefil aynı zamanda gıda zehirlenmesinin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu faydalarını elde etmek için yemek sonrasında zencefil yemeye çalışın.

2- Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı soğuk algınlığı ve grip için doğal tedavi olarak kullanılır. Ayrıca, zencefil antiviral, antitoxic ve antifungal özelliklere sahiptir. Terlemeyi uyarır ve ateşi düşürür.

Soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda günde birkaç kez zencefil tüketin. Bu sizi daha iyi hissettirecek ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ayrıca bir çay kaşığı zencefil tozu kaynatın veya iki su bardağına iki çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil koyup kaynatın. Buharını soluyun ve soğuk algınlığı ile ilgili tıkanıklığını gidermeye yardımcı olun.

3- Sabah Bulantıları

zencefil-ve-faydalari-mide-bulantisiBu yönü ile gebe kadınlar için birebirdir. Zencefil sabah bulantılarının tedavisinde B6 vitamini gibi etki gösterir.  

Sabah bulantısı, tutması ya da bulantıdan kurtulmak için tercihen biraz bal kullanarak, zencefil ile birlikte çiğneyin. Eğer çiğ zencefilin tadını sevmediyseniz zencefil takviyeleri kullanabilirsiniz.

4- Artrit Ağrısını Azaltır

Zencefil gut, romatizmal artrit ve osteoartrit ile ilişkili ağrıların tedavisine yardımcı güçlü bir anti-inflamatuar bitkidir.

2001 yılında yapılan çalışmaya göre, zencefil ekstresinin diz osteoartriti ile ilişkili belirtileri azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Ağrıyı hafifletmek için günde iki kez etkilenen bölgeye zerdeçal ile sıcak zencefil macunu sürün. Takviye olarak da diyetinize çiğ ya da pişmiş zencefil ilave edin.

Ayrıca, ağrıyan kas ve eklemlerin tedavisine yardımcı olmak iççin banyo suyuna zencefil uçucu yağından birkaç damla ekleyebilirsiniz.

5- Kanseri Önler

Yumurtalık kanserinden kolorektal kansere kadar zencefilin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle toz zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerinde hücre ölümünü tetiklediğini gösterilmiştir.

Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan başka bir çalışmada zencefilin kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve büyük ölçüde kolon kanserini önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Zencefil ayrıca akciğer, meme, cilt, prostat ve pankreas kanserleri gibi kanser türleri ile mücadele yeteneğine sahiptir.

6- Adet Ağrılarını Azaltır

Zencefil adet ağrısını azaltmak için doğal bir anti-inflamatuar ve güçlü bir ağrı kesicidir.

Adet ağrısı çeken kadınlar ağrılarını azaltmak için toz zencefil, zencefil çayı veya zencefil kapsülleri kullanabilir. Bu, genellikle, aylık adet döngüsünün başında meydana gelen kramplar, ağrı ve hassasiyette anlık rahatlama verecektir.zencefil-ve-faydalari-migren

7- Migren Tedavisi

Araştırmalar, zencefilin, kan damarlarından ağrı ve iltihaba neden olan prostaglandin maddesinin salınımını durdurduğunu göstermiştir.

Bu dayanılmaz ağrıları, baş dönmesi ve mide bulantısını durdurmak için migren atakları sırasında zencefil çayı içiniz.

8- Öksürük

Zencefil doğal bir ağrı kesici ve ağrı kesici olduğundan dolayı boğaz ağrısını ve tahrişi yatıştırmak için kullanılabilir. Bu yolla da öksürüğü azaltmaya ve akciğerlerden mukusun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.  

Bu faydalardan yararlanmak için taze zencefil kökü çiğneyebilir, zencefil suyu içebilir yada öksürüğü bastırmak için zencefil çayı içebilirsiniz. Ayrıca zencefil yağı ile göğüs ve sırta masaj rahatlama sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alıç Meyvesi Kapsülü
Deve Dikeni
Sahurda Yeşil Elma
Okaliptüs
Bağırsak Gazı
Kuru üzüm
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.