ZERDEÇAL NEDİR? YARARLARI NELERDİR?zerdecal-nedir-yararlari-nelerdir

Bilimsel adı “Curcuma longa” olan bitki “Baharat Kraliçesi” olarak da bilinir ve biber benzeri aroması, keskin tadı ve altın rengi ile göz önüne çıkmaktadır.

Amerikan Kimya Derneği Dergisi’ ne göre zerdeçal antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antikarsinojenik, antimutajenik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda, protein, diyet lifi, niasin, vitamin C, vitamin E, vitamin K, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi mineral ile yüklüdür ve geniş bir yelpazede hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

İşte zerdeçalın en iyi 10 faydası:

1- Kanseri Önler

Zerdeçal kanser hücrelerini yok ettiği için özellikle erkeklerde mevcut prostat kanserinin büyümesini durdurur ve önleyebilir. Zerdeçalde aktif bileşenler, radyasyon kaynaklı tümörlere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca;  T-hücresi lösemi, kolon karsinom ve meme karsinom tümör hücrelerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

2- Artriti Hafifletir

Sponsorlu Bağlantılar

Zerdeçalin anti-enflamatuar özelliği osteoartrit ve romatizmal artrit tedavisinde etkilidir. Benzer şekilde antioksidan özellikleri sayesinde vücut hücrelerine zarar veren serbest radikalleri yok eder. Eklem iltihabının yanı sıra ılımlı eklem ağrılarında hastalara yardımcı olmaktadır.

3- Diyabet

Zerdeçal orta düzeyli şeker hastalığı tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda glikoz kontrolünü geliştirir ve diyabet tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini artırır. Bir başka önemli yararı ise insülin direnci azaltmaya yardımcı olarak Tip 2 diyabet başlangıcını önleyebilir. Ancak güçlü ilaçlar ile birleştiğinde düşük kan şekeri olarak isimlendirilen hipoglisemiye neden olabilir. En iyisi, zerdeçal kapsülü almadan önce doktorunuza danışmak yerinde olacaktır.zerdecal-nedir-yararlari-nelerdir-diyabet

4- Kolesterol Seviyesini Düşürür

Bir araştırma sonucuna göre sadece baharat olarak zerdeçal olarak bile kullanılsa serum kolesterol seviyelerini azaltabildiği kanıtlamıştır. Yüksek kolesterolün başka ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği bilinen bir gerçektir. Sadece kolesterol seviyesini uygun aralıkta tutarak birçok kalp-damar hastalıklarını önleyebilirsiniz.

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zerdeçal, vücudun bağışıklık sistemini uyaran lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir. Zerdeçalın antibakteriyel, antiviral ve antifungal bileşikleri de aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların önlenmesinde etkilidir. Bu sorunlardan muzdaripseniz günde bir defa ılık bir bardak süt içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırarak için. Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

6- Yara İyileşmesi

Zerdeçal doğal bir antiseptik, antibakteriyel madde ve etkili bir dezenfektan olarak kullanılabilir. Eğer bir kesik yada yanık varsa, iyileşme sürecini hızlandırmak için etkilenen bölgeye zerdeçal tozu serpebilirsiniz. Zerdeçal hasarlı cildin onarır, sedef ve iltihaplı cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

7- Kilonun Yönetimi

Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunmasında çok yararlı olabilir. İçeriğinde bulunan bir bileşik safra akışını artırabilir ve diyetsel yağ yıkımında önemli rol oynar. Obezite, kilo verme yada diğer ilişkili hastalıkları tedavi etmek isteyenler her yemek ile birlikte bir çay kaşığı zerdeçal tozu yararlanabilirler.zerdecal-nedir-yararlari-nelerdir-kilo-verme

8- Alzheimer Hastalığını Önler

Beyin iltihabı, Alzheimer hastalığı gibi algı bozukluklarının önde gelen nedenlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. Zerdeçal, beyinde plak birikmesinin çıkarılmasına yardımcı olur ve oksijen akışını artırarak genel beyin sağlığını destekler. Bu aynı zamanda, Alzheimer hastalığının önlenmesi veya ilerlemesini yavaşlatabilir.

9- Sindirim Geliştirir

Zerdeçal safra kesesinden safra üreterek sindirimi geliştirir, şişkinlik ve gaz belirtilerini azaltır. Ayrıca, ülseratif kolitin dahil olduğu çoğu iltihabik bağırsak hastalığında da etkilidir. Ancak zaten safra kesesi hastalığı olanlar ister besin takviyesi olarak isterse de normal şekilde zerdeçal almamalıdırlar, böyle bir alım hastalığı daha da kötüleştirebilir.

10- Karaciğer Hastalığını Önler

Zerdeçal doğal karaciğer temizleyicidir. detoxifier bir türüdür. Karaciğer ürettiği enzimler sayesinde temizlik yapar ve zerdeçal ise bu hayati enzimlerin üretimini arttırır. Bu hayati enzimler vücuttaki toksinleri yıkar ve azaltır.

Diyetinize bu güçlü bitkiyi ekleyerek hayatınızın kalitesini artırabilirsiniz. Zerdeçalı özellikle toz şeklinde köriler, kızarmış yemekler, atıştırmalıklar, ılık süt ve hatta baharatlı salata sosları için kullanabilirsiniz. Zerdeçal yanı sıra hap şeklinde alınabilir. Ancak, zerdeçal, safra taşı veya safra tıkanıklığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şifalı bitkilerden , Limon
Yulaf
HANGİ CİLT HASTALIĞINA HANGİ BİTKİ İYİ GELİR?
Ayvanın Faydaları
Kedi Otu
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.