zerdeçalZERDEÇAL
Zerdeçal doğanın en güçlü şifalı bitkilerinden biridir. Zerdeçalda bulunan etken madde “curcumin” dir. Botanikteki adı Curcuma longa olan bitki, ilk kez Hindistan’ da boya olarak kullanılmaya başlanmış ve yaklaşık 2500 yıldan beri de kullanılmaktadır. Zerdeçal sarı kök olarak da bilinmektedir.
Zerdeçal (Curcuma longa) zencefil ailesine mensup rizomlu(yumrulu) otsu bir bitkidir. Zerdeçal Güney Asya’ya ve gelişmek için 20 derece ile 30 derece arasındaki sıcaklıklara ihtiyaç duyan, yıllık yağış miktarının önemli miktarda etkilediği şifalı bir bitkidir. Bitkinin rizomları her yıl toplanabilir. Güney Asya ve Orta Doğu mutfağında baharat olarak kullanılmakta, yanı sıra verdiği sarı renkten dolayı da boya elde etme amaçlı kullanılmaktadır. Bileşimindeki aktif madde curcumin olup tadı belirgin olarak toprağı andırmaktadır. Yemeklere biraz acı biraz da biberli lezzet verir, hardalsı kokusu vardır.
Zerdeçalın keşfedilen tıbbi özellikleri onun yavaş yavaş yüzyıllar boyunca kullanılmasını sağlamıştır. Anti-inflamatuar özellikleri ile tanınan zerdeçal, uzun süren son araştırmalar sonucunda Alzheimer hastalığından kansere kadar farklı sağlık sorunlarının tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanan bir doğa harikası olduğunu ortaya koymuştur.
Zerdeçal tozu veya hap(kapsül) şeklinde alınabilir. Genellikle 250-500mg kadarlık kapsüller eczanelerde satılabilmekte ya da internet aracılığı ile temin edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZERDEÇAL KULLANIMI
Güney Asya dışında yemek tariflerinde kullanılabildiği gibi zerdeçal bazen muhallebi gibi sarı renk vermek için bir ajan olarak kullanılır. Zerdeçal konserve içecekler ve unlu mamuller, süt ürünleri, dondurma, yoğurt, sarı kek, portakal suyu, bisküvi, renkli patlamış mısır, tatlı ve pasta için, tahıllar, soslar, jeltin gibi maddelerde de kullanılır. Genellikle kurutulmuş toz halinde kullanılmaya başlanmasına karşın, zerdeçal da zencefil gibi taze olarak da kullanılabilir. Yumuşak zerdeçal Uzakdoğu tariflerinde büyük parçalar içeren taze zerdeçal turşusu gibi tüketilebilmektedir.
Zerdeçal (gıda katkı maddesi olarak kullanılan E100 olarak kodlanan) güneş ışığından gıda ürünleri korumak için kullanılır. Annatto adı verilen bitki ile birlikte zerdeçal karışımları yoğurt, peynir, salata sosları, kış tereyağı ve margarinde renk vermek için kullanılmaktadır. Zerdeçal hazırlanan hardallar, konserve, tavuk et suları ve diğer gıdalarda (safrana göre daha ucuz olduğu için)sarı bir renk vermek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

HALK HEKİMLİĞİNDE KULLANIMI
Zerdeçal birçok tıbbi özellikleri ve birçok Güney Asya’da kesikler, yanıklar ve morluklar için hazır bir antiseptik olarak kullanımı bulunmaktadır. Aynı zamanda bir anti bakteriyel ajan olarak kullanılır. Mide problemleri ve diğer rahatsızlıklar ile yardımcı olan bir besin takviyesi olarak kullanılabilir. Japonya’da ise çay olarak kullanılması popülerdir. Pakistanlılar da, bir anti-inflamatuar ajan olarak, irritabl barsak sendromu ile ilişkili gastrointestinal rahatsızlıklarda ve diğer sindirim bozuklukları için çare olarak görülmektedir. Afganistan ve kuzeybatı Pakistan’ da zerdeçal yanmış bir bez parçası üzerine konur ve yara üzerine yerleştirilir. Bu uygulama yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Zerdeçal Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’da bazı yerlerde evlilik öncesi gelin ve damat uygulanır. Cilde parlaklık verir ve vücuttan uzak bazı zararlı bakterileri tutar.
Zerdeçal yaygın Güney Asya ve Orta Doğu Yemeklere baharat olarak kullanılır. Nepal’de, zerdeçal yaygın olarak yetişmekte ve tıbbi değeri bulunmaktadır. İlaveten zerdeçal hemen hemen her sebze ve et yemeklerinde kullanılabilir. Güney Afrika’da, zerdeçal geleneksel olarak haşlanmış beyaz pirince altın rengi vermek için kullanılır.

DİYETİNİZE ZERDEÇAL EKLEMEK İÇİN NEDENLER

 • Zerdeçal doğal bir antiseptik ve anti bakteriyel ajandır. Kesikler ve yanıklarda dezenfeksiyon yapmak için yararlıdır.
 • Karnabahar ile birlikte tüketildiği zaman prostat kanserini önlediği ve mevcut prostat kanseri büyümesini durdurduğu belirlenmiştir.
 • Farelerde akciğerlere yayılan meme kanseri engellediği tespit edilmiştir.
 • Zerdeçal melanomu önlemektedir.
 • Çocukluktaki lösemi riskini azaltır.
 • Doğal bir karaciğer dostudur. Karaciğeri temizler.
 • Beyinde amyloyd plak birikimini kaldırarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.
 • Kanser hücrelerinin yayılmalarını önler.
 • Zerdeçal yan etkisi olmadan çalışan güçlü bir doğal anti-inflamatuar bir ilaçtır.
 • Yapılan araştırmalar farelerde multipl skleroz(beyin ve omuriliği tutan bağışıklık sistemi hastalığı) ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir.
 • Doğal bir ağrı kesicidir.
 • Zerdeçal kullanımı yağ metabolizması yönetimini düzenleyerek kilo kontrolüne yardım eder.
 • Çin tıbbında uzun depresyon için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, artrit ve romatoid artrit için doğal bir tedavi yöntemidir.
 • Kemoterapi ilaçlarının yan etkileri azaltır.
 • Tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesini durdurduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.
 • Hasarlı ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Sedef hastalığı ve diğer inflamatuvar cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

YAN ETKİLERİ
Zerdeçal safra taşı veya safra tıkanıklığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Zerdeçal genellikle hamile kadınlar tarafından kullanılabilir olmasına rağmen bir rahim uyarıcı olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce bir doktora danışmak çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İğdenin Faydaları
Kereviz
Maden Suyu
Kına
Kiraz Suyunun Faydaları
Dul Avrat Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.