Zeytin
Barış Bilim Şan Bereket ve Sağlık
Oleaceade familyasında leylakgillerdendir.
Eskiden insanlar Zeytin için Hayat ağacı deyimini kullanmışlar. Gerçekten zeytin hem çok sağlıklıdır hem de bir şifa kaynağıdır… Zeytinin, Akdeniz, Kuzey Afrika  ve Mısır’dan tüm dünyaya yayıldığı rivayet edilmektedir.  Zeytin tarımı M. Ö. 17. yy’a kadar dayanmaktadır. Fenikelilerin zeytin tarımı yaptıkları bilinmektedir. Anadolu muzda ilk zeytin yağı fabrikaları bulunmaktadır. Egede dünyanın en iyi zeytinleri yetişmekte ancak gereken ilgiyi görememektedir. Zeytin üretiminde  ispanya 1. sıradadır. Onu İtalya, Yunanistan ve Türkiye takip etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaç çeşit Zeytin vardır?
Zeytin tüketiliş açısından iki türdür Siyah Zeytin Yeşil Zeytin

Yeşil Zeytin: sonbaharda toplanmakta birkaç kez yıkanmakta 2-3 ay salamurada yani tuzlu suda bekletilmekte ve tuzu alındıktan sonra tüketilmektedir.

Siyah Zeytin: yeşil zeytine göre biraz daha farklı bir yöntem uygulanır. Su ile ya da kuru olarak salamura edilir.  Zeytinlerin tuz içine gömülerek üstüne su eklenerek 1 ay kadar süreyle pişmesi beklenir. Su eklenmeden yapılan aynı işlem ise kuru salamura olmaktadır bu sefer bekleme süresi 15 gündür.

Zeytin Çeşitleri
Zeytinin bir çok türü vardır. Ve  zeytinin memleketi  ülkemiz olduğu için isimleri Türkçedir. Zeytin Türleri: Uslu, Memeli, İzmir Sofralık, memecik, Gemlik, Erkence, Edremit, Çekişte, Domat, Çelebi

Sponsorlu Bağlantılar

Zeyitinyağının faydaları Zeytinyağı neye iyi gelir?
Zeytinyağıyla ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Zeytin yağı yağlar arasında en hafif olan yağdır. Zeytinyağı diğer yağlar gibi damarlarda birikmez kolesterol sorunu olanlara zeytinyağı önerilir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği kalp krizine yakalanma riskini ciddi şekilde azalttığı konusunda kanıtlanmış bilimsel araştırmalar vardır. Akdenizli insanların kalp krizine daha az yakalanmaları bu nedenledir. Bu yüzden Akdeniz mutfağı ve Akdeniz mutfağı diyeti ortaya çıkmıştır.

Zeytinyağı en kolay sindirilen yağ çeşididir. Hazmı kolaydır. Atılması kolaydır. Böbrekleri bağırsakları yormaz. Kas ve iskelete gelişiminde faydalıdır. Yaşlanmayı geciktiren E vitaminleri içerir. Saçlara sürüldüğünde ya da zeytinyağlı şampuan veya sabunlar kullanıldığında saçları canlandırır. Unutkanlığı ve Alzheimer önlemede etkilidir. Cildi güzelleştirir, güneş yağı olarak kullanılabilir. Tırnakları canlandırır. Dişleri temizler. Tabi tüm bu faydalar için belli başlı işlemler yapmak gerekir mesela dişler için zeytinyağı ağızda çalkalanmalı tırnaklar için tırnaklara sürülmelidir. Nasır içinde internette kaynaklar mevcuttur. Romatizma ağrıları için ağrılı bölgeye zeytinyağı sürülebilir. Aslında zeytinyağının faydaları ciddi şekilde sıralanmak istense bir cilt kitabı doldurur. O yüzden zeytinyağı ağırlıklı beslenmeliyiz

Zeytin Ve Kolesterol
Zeytin iyi kolesterolü yükseltir kötü kolesterol LDL) düşürür.

100 gr Zeytin Kaç Kalori?
100 gram zeytin 170 kaloridir.

Tuzsuz Zeytin nasıl yapılır?
Tuzsuz zeytin yapmak için tuzlu zeytinleri 2 gün ılık suda bekletin içine isterseniz ortadan ikiye kesilmiş iki parça patates atabilirsiniz. Tamamen tuzsuz zeytin istiyorsanız zeytinleri çizerek kaynatın. Tuz diyeti yapanlar bu yöntemi deneyebilir.

Not: Zeytinyağını kuru serin ve karanlık bir ortamda saklayın Zeytinyağından maksimum sağlık ve verim elde etmek istiyorsanız salatanıza ve kahvaltılıklarınıza yemeden hemen önce ekleyin yani üzerine ekleyip yarım saat beklemeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayvanın Faydaları
Ihlamur
Hazımsızlık Nasıl Geçer
Kabak
Enginar Neye İyi Gelir
Rokanın Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.