AKDENİZ İNSANLARI NEDEN SAĞLIKLI OLUR
Akdeniz coğrafyasında insanlar yemeklerinde zeytinyağını kullanırlar. Zeytinyağı vücutta diğer yağlara göre çok çabuk çözülür. Zeytinyağının diğer yağlara göre vücudumuzda bıraktığı kalıntı çok daha azdır. Ayrıca kalorisi düşüktür. Şunu unutmamak gerekir ki; zeytinyağı da olsa hiçbir yağın fazla tüketimi vücudumuza faydalı değildir. Bizim yemeklerimizin yapılış şekli ve damak zevkimiz dikkate alındığında, sağlığımız için gerekli yağı zaten fazla fazla alıyoruz. Bu yüzden faydalı diye zeytinyağı tüketimini çok abartmamak gerekir. Ama bazı durumlarda kaçınılmaz bir şifa kaynağı, doğal bir ilaçtır. Kısacası zeytinyağı sağlık demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÜLKEMİZDE YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE ZEYTİNYAĞI TÜKETEN BÖLGELERİMİZDE KALP-DAMAR HASTALIKLARI GÖRÜNMÜYOR
Ülkemizde yapılan zeytin ve faydaları ile ilgili yapılan sağlık araştırmalarının sonuçlarına göre, ülkemizde insan ölümlerinin yüzde 37’si kalp hastalıklarından oluyor. Araştırmanın ilginç yanı ise; kalp hastalıklarından oluşan ölüm oranlarının en yüksek olduğu bölge, zeytinyağını en az tüketen Karadeniz bölgemiz. Kalp-damar hastalıklarından ölümlerin en düşük olduğu yer ise; zeytinyağı ağırlıklı beslenen Ayvalık ve çevresi.

DÜNYA GENELİNDE DE SONUÇ AYNI
Zeytinyağının bu özelliği dünya genelinde yapılan araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Zeytinyağını bol tüketen Akdeniz ülkelerinde özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan’da kalp ve damar hastalıkları da çok düşük, bu hastalıklardan ölüm oranı da…

Sponsorlu Bağlantılar

Zeytinyağının faydaları sadece kalp-damar hastalıklarıyla da sınırlı değil. Amerikalı dünyaca ünlü beslenme ve sağlık uzmanı Ancel Keys, yaptığı araştırmalar sonucu Akdeniz ülkelerinde kalp ve damar hastalıklarına çok az rastlanmasının sebebinin, bu bölge insanlarının yemeklerinde sadece katkısız natürel, sızma zeytinyağının kullanılması olduğunu görmüştür. Ve ayrıca bu ülkelerdeki ülser vakalarında, ülser yaralarının kapanma oranının yüzde 55 olduğu bulmuştur. Ancel Keys’in yaptığı bu araştırma, bu konuda yapılan en kapsamlı, en ciddi ve itimat edilir bilimsel araştırmalardan biri olmuştur.

KANSERE YAKALANMAYAN KÖPEK BALIKLARINDA BULUNAN SIR ve ZEYTİNYAĞI
Zeytinyağının radyasyona karşı da etkili bir koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu konuda hamsterlar üzerinde yapılan bir araştırmada, hamsterların cildine ilkin zeytinyağı sürülmüş ve bir miktar radyasyona maruz bırakılmıştır. Araştırma sonucu görülmüş ki; ciltlerine radyasyon verilmeden önce zeytinyağı sürülen hamsterlarda, zeytinyağının radyasyona karşı etkili ve kusursuz bir koruyucu madde olduğu ortaya çıkmıştır.

            Günümüzde dünyanın en etkili kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığının kıkırdağından elde edilen ve gualene denilen madde sızma zeytinyağında yoğun miktarda bulunmaktadır. Günlük 100 mili litre zeytinyağı alımıyla köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar gualene alınır. Zeytinyağının kanseri yenmedeki başarısının sırrı, zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı maddededir. Bu madde sayesinde hücreler sürekli yeniler ve kansere karşı hücreleri korur.

KENDİ ZEYTİNİNİZİ KENDİNİZ YETİŞTİRİN – KENDİ ZEYTİNYAĞINIZI KENDİNİZ KARŞILAYIN
Zeytin
, Akdeniz ikliminin karakteristik bitkisi olup çok yüksek olmayan bölgelerde yetişir. Çok su istemez. Hatta ilk iki yıldan sonra hiç sulamaya gerek yoktur. Toprak ayrımı yapmaz. Taşlık, kayalık alanlarda bile yetiştirilebilir. İkinci yılından sonra meyve vermeye başlar. Bir kök zeytin ağacı ortalama 25–30 kg olmak üzere, cinsine, budama ve toplama tekniğine göre 50 kg. kadar meyve verir.
Ülkemizde zeytin üretimi, yanlış toplama ve budama teknikleri yüzünden diğer Akdeniz ülkelerine nazaran çok düşük seviyelerdedir. Zeytini toplarken çok dikkatli olmalı, budama zamanlarını iyi takip edip doğru tekniklerle budamalıyız. 4-5 kg. zeytinden 1 litre zeytin yağı çıkarabiliriz. Yani evinizin önüne dikeceğiniz 4-5 kök zeytin ağacı beş kişilik bir ailenin, bir yıllık zeytinyağı ihtiyacını karşılayacak, kahvaltılık zeytinini de çıkaracaktır. Ayrıca bodur zeytin ağacı fidelerini bahçenize ikişer metre arayla dikebilirsiniz.

HANGİ TÜR ZEYTİNYAĞI KULLANMALI
Yapılış şekline göre üç çeşit zeytinyağı vardır. Riveriya türü zeytinyağları, yüksek ısıyla temas ettirerek yapılır. Zeytinin bol yağı çıkar ama zeytinin yapısında bulunan bazı besin değerlerini öldürür. Sızma zeytinyağları ilk safhada yüksek ısıya maruz bırakılmaz. Zeytinin yağı çıkartılıp yoğunluğuna göre katman katman sızdırılarak yapılır. Kokusu, lezzeti daha iyidir. Ama en iyisi, kokusuna alışıp az veya hiç rafine edilmemiş zeytinyağı kullanılmalıdır.

ZEYTİNİN SAYMAKLA BİTMEYEN FAYDALARI

* Zeytinyağı omega altı yağ asidi deposudur. Vücudumuzun omega altı ihtiyacının tamamını zeytinden karşılayabiliriz.

* Karaciğer sarılığına karşı tedavi edici ve önleyici etkisi vardır.

* Tıp sahasında birçok ilacın yapımında kullanılır

* Kanser tedavisinde bahsettiğimiz özelliği gibi, hücre yenileyici etkiye sahip olan zeytin, deriye parlak bir görünüm verir, kırışıklık karşıtı olup cildi güzelleştirir ve kişiyi daha genç gösterir.

* Zeytinin yaprağı da faydalıdır. Zeytin yapraklarını on dakika kaynatarak yapılan çay yüksek tansiyonu düşürür.

* Zeytin bol miktarda A, D, EK vitaminleri barındırır.

* Özellikle çocuklarda baş gösteren bağırsak kurtlarını döker. Bu özelliğinden faydalanmak için en az çeyrek bardak zeytinyağını sabah aç karnına içmelisiniz.

* Sindirim bozukluğu ve boşaltım sistemi hastalıkları ile ilgili bir şikayetiniz var ise zeytinyağını hayatınızdan eksik etmeyin. Basur şikyeti olanlar da kullanmalıdır. Zeytinyağının bileşenlerinde doymamış yağ asitleri vardır ve bu olup asitler vücudumuzda birikmiş olan toksinlerin tamamının atılmasını sağlar.

* Zeytinyağı safra kesesinin kontraksiyonlarını (kasılma) ve safra salgılanmasını uyararak safra kesesi taşları oluşum riskini azaltır. Böbrek taşı oluşumunu önler. Kum dökme ya da Oluşan taşları da düşürmek (tıklayınız “böbrek taşlarında bitkisel tedavi” ve ya “böbrek taşı nasıl düşer”) için düzenli olarak, sabah aç karnına bir miktar içmelidir.

*Her türlü hücre yenileyici etkisi vardır. Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır. Zeytin ve zeytin ürünlerinin yapısında bulunan E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.

* Banyoda vücudunuza sürmeyi deneyin. Önce kese olarak derinizin gözeneklerini açın. Sonra da vücudunuza zeytinyağını sürün. Sürüldüğü bölgedeki hücreleri yeniler.

* Bu noktaya dikkat! Zeytinyağını cildimize çok sürdüğümüzde istenmeyen kıllanmalara neden olabilir. Zeytinyağı kıl köklerini güçlendirir ve cildinizde kıllanmaya neden olur.

* “Kolesterol faydalı mıdır, zararlı mıdır?” çalışmaları süredursun, zeytinyağı iyi huylu kolesterol (HLD) oranını yükseltir. Kötü huylu (LDL) kolesterolü temizler.

* Diğer yağ türlerine göre hazmı en kolay olan yağ olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.

* Saçlarınız dökülüyorsa zeytinyağı ile saç diplerine masaj yapın. Saç diplerinizdeki deriler zeytinyağının yenileyici özelliğiyle canlanacaktır. Tırnak kırılmaları (TIKLAYINIZ..“TIRNAK NEDEN KIRILIR”) için de son derece faydalıdır. * Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.

* Zeytinyağının çok önemli faydalarından biri de unutkanlık üzerine. Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, hatırlama oranının öteki ülke yetişkinlerine göre çok daha yüksek oranda olduğu görülmüştür.

* Diyetisyenler, diyet yapan kişilere zeytinyağı kullanmasını önerir. Doğadaki tekli doymamış yağ asidi oleik asittir. Oleik asit zeytinyağında bulunan yağ asididir. Düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetler total ve LDL kolesterol yoğunlaşmalarını sağlıklı bir şekilde düşürürken; bir yandan da HDL seviyesinde de düşüşü sağlar. Zeytinyağı sağlıklı lipide düşürücü diyete yararlı katkılarda bulunur. (tıklayınız. “kolesterole doğal çözümler”)

CİLT ÇATLAKLARINA ve YARALARINIZA ZEYTİNYAĞI ve KANTRON(KANTARON) KARIŞIMI
Kantaron
(kantron) çiçeğini duymuş muydunuz? Sarı renkte ve genelde Torosların eteklerinde bulunan bu çiçek, Osmanlı askerlerinin yanından hiç eksik olmazmış. Askerler savaş yaralarını bu çiçekle tedavi edermiş. Nasıl mı? Bu çiçeğin bir topunu yarım litre zeytinyağında en az bir ay bekletin. El, ayak, yüz, dudak çatlaklarınıza ve herhangi bir kesik yarasına bu karışımı kullanın. Elinizi beslemesi için bu karışımı günlük de kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeklerinizin pişikleri (tıklayınız “pişik tedavisi”) için güvenle kullanabileceğiniz en doğal ve onlar için en güvenilir kremdir. Piyasadan onlarca lira verip aldığınız kremlerden çok daha etkili olduğunu göreceksiniz. Zeytinyağı-sarı kantaron otu karışımı derinin foliküllerine penetre olur, internal ve eksternal dokuların yara veya imitasyonunda ve enfeksiyonlarında faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    çok teşekkürler,başka hiçbir kaynağa bakmaya gerek yok.hiç sıkılmadan okuduğum bi yazıydı.ayrıca çok kullanmanın zararlarını da belirtmişsiniz.teşekkür

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kara Hindiba
Yaban Mersini
Nergiz ve tıpda kullanılması
Bademin Faydaları
Zencefil ve Faydaları
Üzerlik Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.