ZEYTİNYAĞININ FAYDALARIZeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı sayısız yararlı özelliklere sahiptir. İyi pişirilmesinin yanı sıra eşsiz tıbbi niteliklere de sahip olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kalp sorunlarını azaltır. Doğal zeytinyağının yaklaşık %70’i tekli doymamış yağ asidi içerir. Bunun bir sonucu olarak, kandaki kolesterol birikmesini düşürmekte ve dolayısıyla kalp sorunlarının görülme riskini de azaltmaktadır. Aynı zamanda HDL (iyi kolesterol) seviyelerini yükseltirken LDL (kötü kolesterol) seviyelerini de düşürür. LDL kolesterolü kötü kolesterol olarak bilinmektedir. Kalp krizi ve akciğerle ilişkili kalp hastalıklarının görülme riskini artıran bir kolesterol türüdür. Sızma zeytinyağı, içerdiği neredeyse 40 antioksidan kimyasal açısından LDL kolesterolünün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kilo Kaybı: Tıp uzmanları zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlar ile kilo vermenin çok da zor olmadığını söylemektedir. Özellikle Akdeniz bölgesindeki zeytinyağı ile ilgili yapılan deneyler, kilo verme açısından pozitif sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • Metabolizma: Zeytinyağı metabolizmayı arttırır. Bu sayede çocuklarda beyin gelişimine ve kemik gelişimine de olumlu katkılar sağlar. Ayrıca özellikle yaşlılar için çok önemli olan E vitamini açısından da mükemmel bir kaynaktır.
 • Anti-enflamatuar ve Antimikrobiyal Özellikleri: Zeytinyağı fenoller anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aromasının güçlü olması yağın içindeki antimikrobiyal özelliklerin bir sonucudur.
 • Sindirim: Zeytinyağının sindirime de yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak fonksiyonlarını düzenlemek için tıbbi bir yağ olarak da zeytinyağına başvurulmaktadır.
 • Yaşlanma süreci: Antioksidanlar açısından zengin bir yağ olduğu için yaşlanma sürecini de yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Kozmetik ürünlerde ve doğal bitkisel ürünlerin içinde kullanılarak cilt için harikalar yaratmaktadır. Zeytinyağı cilt üzerinde doğal bir parlaklık oluşturur.
 • Safra taşlarının önlenmesi: Bu yağ aynı zamanda safra taşlarının önlenmesinde de etkilidir.
 • Sağlıklı hücre duvarlarının oluşturulması: Zeytinyağının içindeki “polifenol” bileşeni güçlü hücre duvarlarının yapılmasına yardımcı olur. Ayrıca arter duvarlarının esnekliğini artırarak çeşitli kalp sorunlarına karşı da koruma sağlar.
 • Kanser: Zeytinyağının vücutta kanser büyümelerine karşı koruduğu, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu belirtilmektedir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan tıbbi bir araştırma sonuçlarına göre zeytinyağının asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • Meme kanseri: Son yapılan bazı araştırmalarda, zeytinyağındaki “hidroksitirosol” bileşeninin menopoz sonrası kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.
 • Hipertansiyon: Yine son zamanlarda yapılan diğer bazı çalışmalar doymamış yağlar açısından zengin gıdaların (zeytinyağı ve kuruyemişlerde çoktur), nitrit ve nitrat (yeşil yapraklı sebzelerde bulunur) besinlerinin bulunduğu Akdeniz diyeti ile beslenen insanlarda hipertansiyondan korunmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Zeytinyağının lezzet, aroma, asidik değer ve rengine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Alınması önerilen zeytinyağı ise doğallığını kaybetmemiş ve kimyasal süreçlerden geçmeden, işlenmeden elde edilen zeytinyağlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 2 numaralı proje çıktıları doğrultusunda ve istatistiki veriler ışığında zeytin yağının mutlaka tanıtılması gerektiği halıkmızın önemli bir kısmının tanımadığı için tüketmediği yine çok önemli bir kısmının yanlış bilgilenme ve art niyetli kişilerin anadoluya karıştırılmış ve asit oranı çok yüksek yağlar götürdüğü için tüketmediği tespiti ile 3 numaralı projemizi 1 temmuz 2008- 20 temmuz 2008 tarihleri arasında Trakya,Karadeniz ve İçanadolu bölgelerinde uygulamak üzere çalışmalara başladık .Hedefimiz türkiyede zeytin yağı tüketimini arttırarak sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak bununla birlikte bölgemiz çiftçisiinin refah seviyesinin yükselmesini sağlamak sağlık giderlerinin azalmasına katkı sağlamak bu çalışmaları yaparken bölgemizin tanıyımı amacı ilede halk oyunları ekibimiz ile her gittiğmiiiiz ilde halk oyunları gösterilerinde bulunarak kültür alışverişinde bulunuyoruz.Çok insaniduygularla yaptığımız çalışmalarımıza ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan destek bekliyoruz.Bekaittin SEZER yENİDOĞAN kÜLTÜR VE dAYANIŞMA dERNEĞİ Başkanı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İğdenin Faydaları
Aslan Pençesi
ERKEKLERİN NE İSTEDİĞİNİ BİLEN BİTKİ: ÇOBAN ÇÖKERTEN
Lavanta Çiçeği
İncir
GİNSENG (PANAX)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.