İLİŞKİ REHBERİzifaf

Genellikle belli bir yaşa gelmiş yetişkinlerde “ah keşke eskisi gibi yine genç olabilsem, o yıllara dönebilsem ama şimdi bildiklerimi de bilseydim…” şeklinde ifadeler duyarız. Çünkü gençlik yıllarında özellikle de ilk gençlik yıllarında kurulan ilişkilerde daha sonra pişman olunması muhtemel bazı hatalar yapılabilmektedir. Eğer henüz ilk ilişkinizi yaşamadıysanız bu makale sizin için faydalı öneriler içermektedir:  

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Kendinizi Sadece siz tanımlayabilirsiniz. Erkek arkadaşınız ya da kız arkadaşınız tarafından tanımlanamazsınız. Ciddi bir ilişkiye başlayacak olan kız veya erkeğin kendine güvenmesi önemlidir. Beraber olacağınız kişi ile veya yalnızken yaptığınız tercihlerin sonuçları için mutlu olabilmelisiniz.
 2. Bir ilişki uğruna arkadaşlarınız veya ailenizi ihmal etmeyin. Bir kız veya erkek sevgili aynı zamanda inanılmaz dostlukları berbat etmek için tuzak olabilir. O nedenle aileniz ve arkadaşlarınızın ilk planda geldiğini unutmamalısınız. Eğer onları görmezden gelirseniz ve ilişkiniz başarısız olursa hala yakınınızda bulunmayabilirler. Hayatınızda sadece bir kişiyi merkeze almak yerine aile, arkadaş ve dostlarınızı da içeren daha geniş bir ağ oluşturmanız daha iyidir.
 3. Her zaman sonsuza dek mutlu olmayacaksınız. Ne yazık ki, lise düzeyinde gelişen ilişkiler istatistiksel olarak %2 oranında uzun vadeli olmaktadır. Bu gerçeği gençken ve hormonların başı sevgi ve aşk ile dönerken anlamak zordur. Dışarıdan iyi görünmeyen bir ilişki bile gençken iken size çok mükemmel ve sorunsuz gelebilir.
 4. Kalbinizi koruyun, ama çok fazla değil. İlk ilişkiniz belki uzun sürmeyebilir bu nedenle kalbinizin kolay kırılmasına ve hayal kırıklığına uğramasına izin vermeyin. Aynı zamanda romantik bir ilişkiye de açık olmanız gerekir. Bu dengeyi iyi sağlamaya çalışın.
 5. Canınız yanabilir. Bu gerçek yaşamın bir parçasıdır ve gerçekleşmesi muhtemeldir. Çünkü kendinizi bir başkasına açtığınız zaman güvenlik açıkları oluşmaktadır. Bu durum iki kişi arasında yakın bir bağlantı oluşturur, ama aynı zamanda acımasız bir dünyaya da açık hale getirebilir. İlişkiniz için kalbinizin ne kadarını riske edeceğiniz size kalmış.
 6. Hem kendinizden hem de partnerinizden saygı görmeyi hak ediyorsunuz. Kendi sınırlarınızı siz belirleyin. Hem sözlü hem de fiziksel olarak nasıl bir davranışı kendinize layık gördüğünüzü ve size nasıl davranılmasını istediğinizi belirleyin. Aynı zamanda bu sınırlarınızı partnerinizle de paylaşmalısınız.
 7. Sevginiz evrenin merkezi olamaz. Hayat hala devam etmektedir çünkü. İlişkinizle beraber vermeniz gereken başka kararlar, yürütmeniz gereken sorumluluklarınız, yapmanız gereken ödevleriniz ve işleriniz mutlaka olacaktır. Hayatınızda sadece kız arkadaşınız veya erkek arkadaşınız varmış ve sadece onunla vakit geçirmeniz gerekiyormuş gibi davranmamalısınız.
 1. Hiç kimse size ait değil ve siz de hiç kimseye bağlı değilsiniz. Bir ilişki içinde bulunmanız, kendinizi kaybetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kendi çıkarlarınız ve arkadaşlarınız da var. Aynı zamanda, erkek arkadaşınız ya da kız arkadaşınızın da kendi hobilerinin ve sosyal gruplarının olabileceğinin farında olmalısınız.
 1. Birini asla değiştirmeye zorlamamasınız. Bu, öğrenmemiz gereken en önemli derslerden birisidir. Kız veya erkek olsun karşımızdakini değiştirmeye çalışmamamız doğru bir davranış olmayacaktır. Karşımızdakini olduğu gibi tüm yönleri ile kabul etmemiz doğru olanıdır. Karşınızdaki kişi belki geçici olarak sizi mutlu etmek için kendiniz değiştirmiş gibi görünebilir ancak kalıcı bir değişiklik zor gerçekleşir.
 2. Gerçek hayatın filmlerden farklı olduğunu unutmamalısınız. Hollywood’un aşk ve romantizm filmleri ile gençliği nasıl kandırdığını söylemeye gerek yok. Romantik bir aşk arayışının hayatımızdaki en önemli şey olduğunu neredeyse bizi inandırmaktadır. Filmlerde genellikle sorunların ve kavgaların olmadığı, sürekli havanın güneşli olduğu ve gün batımının olmadığı romantik ilişkiler gösterilmektedir. İlişkinin romantik boyut kazanması önemlidir ama ayakta tutmak için yeterli değildir her iki tarafın da çabasını gerektirmektedir. Eğer gerçekten başarılı bir ilişki istiyorsanız karşılıklı bu özveri ve gayretin farkında olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  okudum insanlar için faydalı konular emeği geçen herkese çok teşekkürler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuru ve Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Maske
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
RAHİM AĞZI YARASI TEDAVİSİ, NASIL KORUNABİLİRİM?
Meme Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğum Sonrası ilişki
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.