ZİGOTZigot

Kısaca zigot, bir yumurta hücresinin ve bir sperm hücresinin birleşmesi sonucu oluşan bir tek hücredir. Başka bir deyişle, döllenmiş yumurta bir canlı organizma içinde gelişme için potansiyeline sahiptir. Zigotun oluşumu gebeliğin meydana geldiği anı temsil eder.

GEBELİK

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yumurta ve bir sperm hücresi bir bebek yapmak için gebelik sürecini başlatmada önemlidir. Yetişkin bir insanda genellikle 23’ü anneden ve 23’ ü babadan gelmek üzere 46 kromozoma (genetik materyalin paketi) sahiptir. Bir kadının yumurtası normal miktarın yarısını ve erkeğin spermi de diğer yarısını içerir. Fallop tüplerinde yumurta ve sperm buluşur ve yumurtalıktan rahme doğru ilerler. Burada, kromozomların yarım takımları tam bir set oluşturmak için bir araya gelir.

ZİGOTUN KÖKENİ

Zigot kelimesi ebeveynlerden genetik materyal içeren hücrelerin bir araya gelmesi anlamına gelen yunanca bir kelimedir. Bir zigot, genlerin genellikle benzersiz bir seti ile tamamen yeni bir insan yaratmak için yapılan ilk blastosistadımdır. Her şey iyi giderse, zigot bölünerek blastosist olarak bilinen hücrelere dönüşecek ve küçük bir küme oluşturacaktır. Daha sonrasında ise yeniden bölünmelere başlayacak, devam edecek yeni bir birey oluşturuncaya kadar. Blastosist gelişimi insanlarda gebelik anından itibaren beş gün sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

MULTİPLE ZİGOT (Çoklu Zigot)

İkizlerin durumunda olduğu gibi ikizler tek yumurta (monozigotik) veya çift yumurta ikizleri olabilir. Tek yumurta ikizlerindeki her ikiz aynı genetik bilgiye sahip olan aynı zigottan, üretilmektedir. Dizigotik veya çift yumurta ikizi ise iki ayrı zigottan oluşur. Bir kadın yumurtlama döneminde bir yerine iki yumurta bıraktığında şayet ortamda sperm varsa her iki yumurta da döllenmiş olur. Bu durumda, ikizler bazı ortak genetiğe sahip fakat tek yumurta ikizlerinde olduğu gibi tamamen özdeş değildir.

EMBRİYO GELİŞİMİ

Blastosist rahim duvarına yapıştıktan sonra embriyo haline gelir ve sekiz haftalık gelişmekte olan bebek “fetus” olarak isimlendirilir. Hücreler hızla bölünür ve sonunda omurilikten organlara kadar her şeyi tamamlanmış olgun bir bebek oluşur. Zigot Anlamı

ETİK ETKİLER

Yaşamın başlangıcı son derece bilimsel ve açıkça tanımlanmış olmasına rağmen bununla ilgili inançlar biraz daha karmaşıktır. Bazı insanlar bir zigot oluşumunun canlılığın başlangıcını temsil ettiğine inanmaktadır ve tek bir hücre zaten bir ruha sahiptir. Diğerleri ise bu inancı paylaşmaz veya daha çok gelişmenin sonraki aşamaları değerli olabilir. Bu inanışlardaki çatışma insanlar arasında kürtaj ve kök hücre araştırmaları gibi bazen politik ve sosyal sürtüşmelere neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gerisi size kalmış…
Karpal Tünel Sendromu
Boşaltım Sistemi
Gülmenin Faydaları
Bedava Serinleme
Anjina, Kalp Krizine Yol Açar mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.