Zika Virüsü

aedes-sivrisinekAedes türü bir sivrisinek tarafından bulaştırılan hastalıktır. ZİKA adı ilk defa Afrika’nın Zika ormanlarında rastlanmasından dolayı verilmiştir. Hastalık sivrisineklerin insanı ısırması sonucu bulaşır. Özellikle hamile kadınlara bulaşan hastalık daha doğmamış olan bebekleri etkiler. Bu hastalığın bebeklere en büyük etkisi ölümlü doğumlardır. Zika virüsü almış kadınların canlı doğan bebeklerinde büyük oranda mikrosefali denen hastalık görülür. Bu hastalığa yakalanan insanlarda hastalığın etkileri 2-7 gün arasında görülür bu süreye kuluçka süresi denir. Zika Hastalığını meydana getiren asıl etken bir tür virüstür. Virüsler klasik tedavi yöntemleriyle tedavi edilemez. Çünkü virüsler antibiyotiklere ve bu tür ilaçlara tepki vermezler. Bu hastalığın tedavisi ancak hastalığa karşı üretilecek aşı ya da serumla mümkündür. Bu aşı ve serumlar şu anda üretilebilmiş değillerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZİKA Hastalığının Tarihçesi:

Virüse bağlı hastalık ilk defa 1947 yılında Afrika kıtasında Uganda ZİKA ormanlarında karşılaşıldı. Daha sonra yıllara bağlı olarak hastalık ZİKA ormanlarından çıkarak dünyanın tropikal kuşağına yayılmıştır. Dünya da ZİKA virüsünün adının duyulması 2016 nisan ayının sonları mayıs ayına rastlar. Ancak hastalığın modern dünyayı etkileme süreci 2015 Eylülünde başlar. Bu tarihlerde özellikle Brezilya da yaygınlaşan hastalık daha sonra  İçlerinde ABD de olmak üzere 22 ülkeyi etkisi altına almıştır.

ZİKA Nedir?

Aedes aegypti türü sivrisineklerin insana bulaştırdığı bir virüsün meydana getirdiği hastalıktır. Zika adı ilk karşılaşıldığı zika ormanlarından gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZİKA Nasıl Bulaşır?

Virüsü bulaştıran etken yukarıda bahsettiğimiz sivrisinektir. Bundan başka hastalığın bulaşma yolları bilinmemektedir. Ancak genel olarak düşünüldüğünde hastalık kan yoluyla bulaşabilecek potansiyele sahiptir. Buna göre kan alıp verme gibi işlemler hastalığın bulaşmasında diğer bir yol olur.

Zika Nerelerde Görülür?

Hastalık özellikle tropikal kuşakta görülmektedir. Bunun sebebi sivrisineğin tropikal kuşakta yaşayabiliyor olmasıdır. Kıta olarak zika hastalığı Amerika, Afrika ve Asya kıtalarında gözlenir. Dünya sağlık örgütü bu hastalığın görüldüğü 22 ülke tespit etmiştir. TC Sağlık Bakanlığı Tropikal Afrika ülkeleri, güney Asya Kıyıları ve ormanları, orta ve güney Amerika, Fransız guyanası, tropikal adaların bir çoğu için seyahat uyarısı yapmıştır.

ZİKA Virüsünün Belirtileri Nelerdir?zika-mikrosefali

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre hastalığın belirtileri her 100 insandan ancak 25 inde görülebiliyor. Kalan 75 kişi ise hastalığın belirtilerini göstermeden iyileşiyor. Hastalık belirtilerini gösteren kişilerde;

  • Ani baş ağrıları,
  • Yüksek ateş,
  • Deride döküntülü kızarıklıklar,
  • Eklemlerde şiddetli ağrı,
  • Eklemlerde şişlikler,
  • Yaygın kırgınlık ve kas ağrıları,
  • Göz sapında ağrı,
  • Kusma

Gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler bir çok virütik hastalığın belirtileriyle karıştırılır.

ZİKA Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın belirtileri malarya, kızamık, kızamıkçık gibi hastalıklarla karıştırılabilir. Hastalığın teşhisi ancak kan analizleri sonucunda mümkündür. Hastalığın etkin tedavisi şuan için mümkün görünmemektedir. Zaten virüslerin meydana getirdiği hastalıkların tedavisi değil önlenmesi esastır. Bu da aşıyla mümkündür. Brezilya bu hastalık için geliştirilecek aşı programları için oldukça büyük bir fon ayırmıştır.

ZİKA Virüsü Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Virüs çok nadir olarak ölümlere neden olur. Bunun yanında hastalığın asıl etkisi hamile bayanların doğmamış bebeklerinde görülür. Bu hastalık bebeklerin MikroSefali hastalığıyla doğmasına neden olmaktadır. Diğer yönden hastalık nadir de olsa Gullian Barre sendromuna neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menenjit Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Kanser Düşmanı Yiyecekler
Magnezyum Eksikliği
Salmonella Besin Zehirlenmesi Belirtileri
Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Acil Çözüm
Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.