ZONA  NEDİR? Zona, bir sinir ucu iltihabıdır. Suçiçeği virüsü veya Herpes zoster virüsü dediğimiz bir virüs tarafından oluşturulan bir deri hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak da bilinmektedir. Çocukluğunda su çiçeği geçirenlerde bu virüs vücutta sinir hücrelerinin köklerinde yaşamayı sürdürür. Bu yerleşkede varlığını hissettirmeden yıllarca yaşayabilir. Zona hastalığı tekrarlamasada virüs vücutta kalır ve omuriliğin arka kök gangliyonu dediğimiz bölgede sessiz olarak yaşamını sürdürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut direncini düşüren her hangi bir sebep olduğu zaman bu virüs sinirler boyunca deriye ulaşır ve orda zona dediğimiz hastalığı ortaya çıkartır. Zonanın bağışıklık sistemini düşürdüğü doğrudur fakat ortadan kaldırması gibi bir urum söz konusu değildir.

Her suçiçeği geçiren kişi potansiyel olarak bir zona adayıdır. Ama zonanın ortaya çıkmasında bağışıklık sisteminin zayıflatan her hangi bir sebep gerekir. Yaşlılık, başlı başına bağışıklığın düştüğü devredir. Genellikle 60 yaş üzeri kişilerde bağışıklık ciddi oranda düşmekte ve zona vakası sayısı artmaktadır. Bununla birlikte zona, her yaşta insanda görülebilmektedir.

Yine ağır stresler, ateşli hastalıklar ve ağır travma gibi durumlarda da zona ortaya çıkabilir.

Zona ilk olarak göğüs ve sırt bölgesinde kızarıklık olarak kendini gösterir ve ilerleyen zamanlarda boyun, kafa, el, kol, bacak ve kasıklara da yayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZONANIN BELİRTİLERİ NELERDİR? Zona hastalığı ilk başlarken belirtilerinin anlaşılması güçtür. Genellikle zonanın çıkacağı bölgede yanma, batma, kaşınma hissi ortaya çıkar. Hasta bunun tam ne olduğunu tanımlayamaz. Bu devrede doktora başvuran hastalarda henüz hiçbir döküntü yokken rahatsızlık bazen kalp bölgesindeyse miyokart enfarktüsüyle veya bel bölgesindeyse bir böbrek taşıyla ve ya kasıktaysa bir apandist ile karıştırılır. Fakat bir süre sonra yaklaşık bir hafta sonra döküntü ortaya çıkmaya başlar. Döküntü ortaya çıktıktan sonra zonanın teşhisi doktorlar tarafından hemen koyulur.

Genellikle omurilikten çıkan bir sinirin beslediği bölgede duysal sinir verdiği bölgede içi su dolu kabarcıklar ortaya çıkar. Bunların zemini kızarıktır. Kızarık bir zeminde ortaya çıkarlar ve guruplaşmaya eğilimlidirler. Bu devrede çok şiddetli ağrılar olabilir. Yanıcı, delici şekilde tarif edilen, zaman zaman özellikle gece artan ağrılardan hastalar çok sık yakınır. Ayrıca yüksek ateş şikayetleri, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı da başgösterebilir.

Kendi haline bırakılırsa genellikle 2-3 hafta gibi bir zamanda hastalık devam eder sonra tekrar kendiliğinden yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

NASIL ORTAYA ÇIKAR? Vücudun direncinin düşük olduğu durumlarda ortaya çıkabileceğinden bahsettik. Bu durumlar aslında hemen hemen bütün insanların karşılaşabileceği durumlardır. Ve zona hastalığına yakalanmak aslında herkes için risk taşımaktadır. Uykusuzluk, yorgunluk, üzüntü, depresyon, stres, kullanılan bir takım ağır ilaçlar (özellikle kanser ilaçları), sağlık beslenme ve yanlış diyet uygulamaları, bir takım zehirlenmeler ile kaza sonuçları ve AIDS sonrası durumlarda zona kendini geliştirme ve çoğaltma ortamları edinir ve çoğalır.

ZONA NASIL TEŞHİS EDİLİR? Ağrılı bir durum ortaya çıkması durumunda tanının hemen konulması kolaylaşır. Bunun dışında deride oluşmuş olan kabarcıkların içinde yer alan sıvıdan alınan bir örneğin incelenmesi ile de zona teşhisi konulabilir.

ZONA NASIL TEDAVİ EDİLİR? zona iyileştirilebilir bir hastalıktır. Yaklaşık olarak 7-10 gün içinde tedavi edilebilir. Zona tedavisinde en önemli tedavi aracı dinlenmedir. Mümkün olduğunca yatak istirahatı önerilir. Çünkü bağışıklık sistemini düşüren sebepleri ortadan kaldırmak ve bu sebeple vücudun kendini toparlamasına izin vermek gerekir. Tedavide antiviral ilaçları çok sık kullanılır. Antiviral ilaçlar genellikle döküntü başladıktan ilk 72 saatte başlanılırsa hastalığın süresini kısaltabilir. Bazı antiviral ilaçlar ağrının şiddetine de etkilidir. Onun dışında ağrıları gidermek için ağrı kesiciler kullanılabilir.

B vitamini kompleksi sinir uçlarını güçlendirmek için kullanılır. Bazen yaraların iyileşmesini hızlandırmak için ıslak pansumanlar yapılır.  Hastaların zonanın ilk evrelerinde yani ilk bir hafta banyo yapması pek önerilmez. Bunun nedeni zonanın gidişatına ters etki yapmasından çok bir bakteriyel enfeksiyon yerleşmesine katkıda bulunma nedeni iledir. Yani viral bir hastalık geçirirken bir de üzerine bakteriyel enfeksiyon kapması riski vardır. Bu ikisi birlikte olursa, yaraların iyileşmesi daha da güçleşecektir. Ayrıca kızarıklıklar için  ise bir takım kremler verilerek kişinin rahatlaması ve kızarıklıkların geçmesi sağlanır.

Ayrıca zona hastalığında bitkisel tedavi ile de olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Zonada bitkisel tedavi nasıl yapılır sorusunun cevabını  http://www.saglikvakti.com/zonada-bitkisel-tedavi/ linkimize tıklayarak edinebilirsiniz.

ZONA BULAŞICI MIDIR? Zona hastalığı bulaşıcıdır. Ama zona geçiren bir kişi hastalığı bir başkasına zona olarak geçirmez. Ancak, çocuklar gibi suçiçeği geçirmemiş biriyle karşılaşırsa suçiçeği olarak ortaya çıkabilir. Yani zona geçiren bir kişi başka birine zona bulaştırmaz ama suçiçeği bulaştırabilir.

Son yıllarda suçiçeği aşısı kullanılmaktadır. O yüzden bazı çocuklar suçiçeği aşısı olduklarından artık ilerde zona çıkarmaları beklenmiyor. Zona geçiren gebelerde hastalık fetüse bir zarar vermez. Zona geçiren kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken şey suçiçeği geçirmemiş çocuklarla temasta olmaktan kaçınmalılar ve hamilelerden uzak durmalılar.

ZONA HASTALIĞI TEKRARLAR MI? İstisnai durumlar hariç kişilerde sadece bir kere görülmektedir. Zona hastalığının çok nadiren tekrarladığına şahit olabiliriz. Ama bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat zonanın ortaya çıkmasını kolaylaştıran etmenler arasında lenfoma lösemi gibi kan hastalıkları da vardır. Bu kişilerde zona tek bir deri bölgesinde lokalize olmaktan çok tüm vücutta yaygın belirtiler gösterebilir. Bu durumlarda hem tedavi daha uzun sürer hem hastanın iyileşmesi uzun sürer. Ayrıca tekrarlayan kemoterapiler vücut bağışıklık gücünü azalttığı için bu kişilerin tekrar zonaya yakalanmaları mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  4 gundur sırtımda gezınen bır agrı var..acaba zona olabılırmıyımm..tşk

  Sağlık

  zona sadece ağrı değil bir kabarık lekediro … ve o kızarıklık ağrı yapark.. benim sırtımda vardı… saniyesinde doktora gittik hemen geçti 2-3 sonra…. düzenli olarak losyonları sürdüm… sanırm pislikten oluşuyor.. ama her sırtım ağrıyıncada zona oldum deme… iz bırakır zona

  yeşim uysal

  2 gündür yüzümde kolumda ve kulağımda sadece sol bölgede hassasiyet var yüzüme dokunamıyorum çok acıyor acaba zona olabilir mi? 5 gün önce tetanoz aşısı olmuştum ondan olabilir mi?

  Bazı hastalıkların diğer bazılarını tetiklediği bir gerçektir. Çizgiler şeklinde vücudun sadece bir yanı hassaslaşıyorsa bu durum gece yanığına işaret eder.

  Seyma

  Annemde zona cikti ilk etapta sirt ve kalca kasik agrisi ile acile gitti orda doktor agri.kesici igne yaparken kalcasnda cikmis farkinda degilmis annem.doktor solemis sende zona mi var diye annem bilmiyorum demis doktor cildiyeye gt mutlka dedikten uc gun sonra doktora gtti doktor krem ve ilac yazmis fakat kasik bolgesinde cok agrisi oluyo ne kadar zamanda gecer acaba uzun suren bi hastalik mi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zehirlenme
kalp hastalıkları
Salgın Hastalık
İshal
Psikoloji
Çok yemek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.